Bootable XP CD'si hazırlamak (Winiso ile)

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Bootable XP CD'si hazırlamak (Winiso ile)

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorun:
Vaka: arkadaslar xp kurulum dosyalarını bir cd ye atıp kopyalamak istiyorum fakat normal kopyalama yapınca kurulum devreye girmiyor.bunun bazı püf noktaları var bilenler yardım ederlerse büyük bir dertten kurtaracaklar beni

Cözüm:
İhtiyacımız olan yazılım ve dosyalar:
- Boş bir Bootable ISO dosyası > Bootalbe ISO başlığı altında indirme linki mevcut
- WinISO v5.3 -
- Microsoft Virtual PC -> ISO dosyasını test için
- Iso yazdırma programı (Nero, MagicISO, PowerISO VS)
İşlem: Masaüstüne bir klasör açalım. Adını "Bootable XP" diyelim. Bu klasörün içine indirdiğimiz "Bootable ISO" dosyasını, WınISO programını ve XP dosyalarının içinde bulunduğu klasörü koyalım

İşlem: Masaüstüne bir klasör açalım. Adını "Bootable XP" diyelim. Bu klasörün içine indirdiğimiz "Bootable ISO" dosyasını, WınISO programını ve XP dosyalarının içinde bulunduğu klasörü koyalım

Resim

Şimdi WınISO programını çalıştırıp, 'File' -> 'Open' yolu ile "Bootable ISO" dosyasını açalım

Resim

Dosyayı gösterdikten sonra dosyanın ismini elimizde XP dosyalarının önceden bulunduğu CD'nin ismi ile değiştireceğiz. Bunun için şu adres'e gireceğiz Benim elimdeki dosyaların bulunduğu XP CD'si bir "Windows XP Professional (SP3) Retail" idi.

Resim

"Bootable ISO" dosyasının ismini değiştirmek için 'Actions' -> 'Set CD-label name' yolu ile bir üst resimde kırmızı kare içine aldığım ismini veriyoruz

Resim

Sıradaki işlem ise elimizdeki XP dosyalarını "Sürükle-Bırak" tekniği ile "WınISO" programına taşıyacağız Kolaylık olsun diye aşağıda gösterilen şekilde ekranınız klasör ve programınızı ayarlayın

Resim

XP dosyalarının bulunduğu klasöre gelin. Mouse'nın sağ tıkına bastırarak tüm dosya ve klasörleri seçin Bu sefer sol tık ile bir dosya seçip, WınISO programına bırakın

Resim

Şimdi bu hali ile dosyayı kaydedeceğiz

Resim

Isomuz hazız , İsterseniz ismini değiştirelim Tavsiyem kırmız kare içine aldığım ismi vermenizdir. Daha şık olur

Resim

Isomuz herşeyi ile hazır

Resim

CD'ye yakmadan önce son bir kez Isomuzu test edelim Boşuna CD harcamayalım, değil mi? Test için Microsoft Virtual PC uygundur Aşağıdaki vidyoda işlemi nasıl gerçekleştireceğiniz adım adım anlatılmıştır

Sizin yapmanız gereken sadece vidyonun 1:41'inci saniyesinde "Capture ISO image" ile ISO'yu göstermek Bu testi başarı ile geçtiğiniz varsayalım Sıra geldi Isomuzu CD'ye yazdırma işlemine

XP CD'miz hazır

ilaveten bakiniz:
https://www.sordum.net/?p=1091