Google da çalışmak istiyorsanız...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
spectacuLar
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 370
Kayıt: 21 Eyl 2006, 18:04
cinsiyet: Erkek

Google da çalışmak istiyorsanız...

Mesaj gönderen spectacuLar » 05 Oca 2007, 10:22

Google ailesine katılmak için dogru cevaplanması gereken diger sorular; "Hiç dünya rekoru kırdınız mı?", "Garsonluktan para kazandınız mı?" ve "Odanız toplu mu dagınık mı?".

New York Times’ın haberine göre, simdiye kadar hep en yüksek not ortalaması olan adayları tercih eden Google, artık kitabı yayınlanmıs ya da kendi kulübünü kurmus ilginç profillere öncelik veriyor. Ayda 100.000’e yakın is basvurusu alan sirket, en iyi adayı seçebilmek için internet üzerinden bir anket doldurtuyor. Cevaplarda tavırlar, davranıs, kisilik ve liseye kadar inen özgeçmis detayları dikkate alınarak seçim yapılıyor.

Sorular, adayların bilgisayara ilk ne zaman ilgi duydugundan sivil toplum örgütlerinde çalısma deneyimlerine kadar genis bir yelpazeyi kapsıyor. Google matematikçileri tarafından hazırlanan bir algoritma yardımıyla sıfırla yüz arası bir puan alan adayların “kaotik ve rekabetçi” Google kültürüne adım atıp atmayacakları belirleniyor.

ACİL ELEMANA İHTİYAÇ VAR
Google Yönetim Kurulu Baskan Yardımcısı Laszlo Bock, sürekli büyüyen markanın yeterli sayıda eleman bulmakta zorlandıgından bahsediyor. Bock, geleneksel ise alım prosedürleriyle en iyi adayları göz ardı etmekten endise duyduklarını da anlatıyor.

HAFTADA ORTALAMA 200 KİsİYE İs İMKANI
İstatistiklere bakıldıgında son üç senede Google çalısanlarının sayısının iki kat arttıgı görülüyor. su an 10.000 elemanı oldugu halde, Bock bu sene içerisinde bu sayının da iki katına çıkabileceginin sinyalini veriyor. Bu da, Google’ın haftada ortalama 200 kisiye is imkanı yarattıgını gösteriyor. Google’a General Electric’ten geçen Bock, maksimum hızla kalifiye insanlara ulasmak için yüksek not ortalaması ya da mülakat gibi klasik metodlardan “Google’a has” yöntemlere geçtiklerini belirtiyor.

GOOGLE’A HAS SORULAR:
Psikolog Todd Carlisle tarafından hazırlanan sorular “Google’a has” anlayısı açıkça ortaya koyuyor.

Bu soruların bazıları temel bilgilere yönelik:
“Hangi programları kullanıyorsunuz?”
“Hangi internet sitelerine üyesiniz?”

Bazıları davranısı ön plana çıkarıyor:
“Çalısma ortamınız düzenli mi dagınık mı?”

Bazıları da kisilikle ilgili:
“İçe kapanık mısınız? Yoksa dısa dönük bir karakteriniz mi var?”

Bazıları da geleneksel insan kaynakları anlayısını zorlayacak nitelikte:
“Hangi dergilere abonesiniz?”
“Hangi evcil hayvanları besliyorsunuz?”

Carlisle bu sorular sayesinde, hem is performansını yükseltecek, hem de Google’ın sosyal ortamını canlandıracak kisilere ulasılabilecegini söylüyor. Okuldaki basarının her zaman en önemli kriter olmadıgına, hatta bunun zaman zaman is performansına zarar verebilecegine deginiyor. Her yıl personelinin sadece yüzde 4’ünün isten ayrılmasıyla gurur duyan Google, Silikon Vadisi’ndeki diger sirketlere de, elemanlarının memnuniyetini yansıtan bu rakamlarla fark atıyor
En son spectacuLar tarafından 05 Oca 2007, 10:23 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.Cevapla