Flash Harddiskler geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 935
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Flash Harddiskler geliyor

Mesaj gönderen Ensatech » 03 Oca 2007, 19:11

Yakın gelecekte H-HDD teknolojisi görünmekte. Konu ile iligli açıklama burda bulunmaktadır.
Ayrıca Solid-State Drives (SSD) lardan da bahsedilmektedir. Bunlar NAND belleklerini kullanmaktadır. Bu konu ile ilgili genis bilgileride burdanve burdan okuyabilirsiniz.

Böyle bir sistem nasıl çalıscak diyenlere http://fazed.org/video/?id=245

IDE Tarihçesi


ANSI tarafından ortaya konulan IDE standardı üzerinde birçok degisiklik yapılmaktadır. Orijinal IDE standardı ATA, aynı kanal üzerinde iki adet cihazın biri efendi (master) ve digeri köle (slave) olarak çalıstırılmasıdır. Bu standart PIO (programlanabilir giris/çıkıs) 0, 1, 2 modlarını, DMA (direk bellek erisimi) tek kelime 0, 1, 2 modu ve çok kelime 0 modunu da tanımlamıstır. Fakat bu standart ile bir takım problemler ortaya çıkmıstır. Degisik üreticilere ait diskler aynı kanal üzerinde biri efendi ve biri köle olarak tanıtıldıgında çalısmadıgına rastlanmıstır. ATA-2 daha hızlı olan PIO 3 ve 4 modlarını, DMA çok kelime 1 ve 2 modlarını, blok modunda veri transferi yapabilme yetenegini ve mantıksal blok adresleme (LBA) özelliklerini getirmistir.


“Fast ATA” ve “Fast ATA-2” teknolojileri Quantum ve Seagate firmalarının bulusudur. ATA-3 standardı ile disklere daha genis güvenlik özellikleri getirildi ve bu standardın yerini günümüzde kullanılan Ultra ATA (UATA) standardı aldı. UATA standardı UDMA, DMA-33/66 ve ATA-33/66 gibi isimlerle de anılmaktadır. UATA yeni bir standart olmamakla birlikte UATA sürücüler ATA ve ATA-2 sistemlerle uyumludur. Ultra ATA yeni DMA modlarını destekleyerek 33MB/s (UDMA33) ve hatta 66MB/s (UDMA66) veri transfer hızlarını destekleyen sürücülere verilen addır. Her iki UDMA versiyonu geçmisteki standartların desteklemedigi IDE kablosu üzerinde veri bütünlügünü saglayan CRC hata kontrolü yetenegine sahiptir.

Asagıdaki tabloda DMA modu ile veri transfer hızlarının degisimi gösterilmektedir.


DMA Modu Maksimum transfer hızı
Tek kelime Mod 0 2.1MB/s
Tek kelime Mod 1 4.2MB/s
Tek kelime Mod 2 8.3MB/s
Çok kelime Mod 0 4.2MB/s
Çok kelime Mod 1 8.3MB/s
Çok kelime Mod 2 16.6Mb/s
DMA 33 33MB/s
DMA 66 66MB/s


SCSI Tarihçesi


1980’li yıllarda yirmi sayfalık bir öneri ile ortaya atılan SCSI teknolojisi günümüzde 600 sayfalık kompleks halini almıstır. 1985 yılında bir grup üretici bu teknolojinin bir standart olarak benimsenmesi için ANSI’ye baskı yaptılar ve 1986 yılında ilk SCSI standardı olarak bilinen SCSI-1 standardı ortaya çıktı. Bu standart, sisteme takılabilen ve host adaptörü olarak bilinen bir kontrol kartına baglanabilen maksimum 7 cihaz ve tümlesik veri transfer hızı 5MB/s olan bir teknolojiydi.

SCSI-1 standardına eklenen gelismis komut setleri ve yapılan birtakım gelistirmelerle, SCSI-1 standardındaki bazı kısıtlamalar kaldırıldı ve SCSI-2 standardı ile 16 ve 32 bit veri yolu kullanılarak 15 adet sürücünün baglanabilecegi ve 32 bit mimari kullanıldıgında toplam 20MB/s’lik transfer hızına ulasan bir standart olarak tanımlandı. “Wide SCSI” kelimesi 32 bit’lik sistem mimarisinin kullanılmasını ifade ediyor ve “Fast SCSI” ile 20MB/s transfer hızına ulasılabiliyordu. SCSI-2 standardı birlikte komut kuyruklama teknolojisini de getirdi. Bu teknoloji maksimum 256 degisik komutun SCSI kontrolörü üzerinde depolanmasına izin veriyor. Ultra SCSI, günümüzde kullanılan paralel mimari ile SCSI-3 olarak adlandırılan yüksek hızlı seri SCSI protokolüne geçiste bir basamak olarak düsünülebilir. SCSI-3 ile birlikte iki fazlı adresleme kullanarak maksimum 15 adet sürücü kısıtlamasının kalkması bekleniyor.


SCSI Bits Transfer Hızı
SCSI-1 8 5
Fast SCSI 8 10
Fast Wide SCSI 16 20
Ultra SCSI 8 20
Wide Ultra SCSI 16 40
Ultra 2 SCSI LVD 8 40
Wide Ultra 2 SCSI 16 80
Wide Ultra 3 SCSI 16 160


RAID sistemleri gibi çok sayıda SCSI disklerin kullanıldıgı ortamlarda transfer hızını düsürmemek için kullanacagımız kablo boyuna dikkat etmek gerekir. İdeal kablo boyu 1.5 mt olmalıdır ki 15 tane sürücüyü sistemimize takmakta zorluk çıkarabilir. Bu sıkıntıyı yenmek için LVD (Low Voltage Differential) adı verilen teknoloji gelistirildi. Bu teknoloji orijinal sinyalin ters yönünde sinyal üretir. Örnegin “1” bit veri yolunda +5V olarak tanımlanmıs ise bu sinyal –5V olarak eko edilecektir. Bu sekilde veriyi iletecek gerilim daha fazla olacak ve dısardaki gürültü ve parazitin veri yoluna girmesi engellenerek daha güvenli ve daha uzun mesafelerde veri iletimi mümkün olacaktır. LVD’de maksimum kablo uzunlugu 25mt. dir.


IDE & SCSI
Performans :


Multitasking uygulamalarda ve disk erisiminin yogun oldugu durumlarda SCSI’nin performansı tartısılmaz. SCSI kontrol adaptörü CPU’ya yük getirmeden sürücüleri kontrol edebilme yetenegine sahiptir. IDE’ye erisim ve yazma islemi CPU’ya yük getirir
SCSI zincirindeki sürücüler es zamanlı çalısabilirler. IDE’de ise aynı kabloya baglı sürücüler sıra ile çalısabilir. Aynı anda sadece birinde islem yapılabilir.
IDE kanalına maksimum 2 adet sürücü baglanabilir. SCSI’de günümüz teknolojisinde bu sayı 15’tir. RAID sistemlerinde birden fazla disk kullanarak “striping” teknolojisi ile aynı anda birden fazla diskten okuma ve yazma islemi yapılarak disk erisimi hızlandırılabilir. Bu sistemin IDE teknolojisi ile yapıldıgı düsünülürse, her sistemde 2 IDE kanalı oldugunu varsayarsak striping yapabilecegimiz maksimum disk sayısı 2’dir.
SCSI-2 komut kuyruklama teknolojisi kullanır. SCSI adaptör veya kontrolör disk birinci islemi yerine getirmeden diger komutları diske gönderebilir. Bu teknoloji okuma ve yazma islemlerini hızlandırır.
Birçok kullanıcının eristigi sunucu gibi sistemlerde, disk erisimi oldukça önemlidir. Bir dosya sunucusunda örnegin onlarca kullanıcı disk üzerindeki degisik yerlere erismek istediklerinde SCSI’nin performansı IDE’ye göre oldukça yüksektir.

Hız :


En yeni IDE teknolojisi UDMA 66, 66MB/s hızındadır. Wide Ultra-3 SCSI ise 160MB/s hızındadır.
Güvenilirlik :
RAID sistemlerinde birden fazla sürücü kullanılarak disk okuma/yazma hızı arttırılabildigi gibi verilerimizin güvenligi de saglanabilir. Disk sürücülerde meydana gelebilecek problemler RAID teknolojisi ile telafi edilir. Örnegin RAID-5 için minimum 3 adet diske gereksinim duyarız ve bir diskimizin bozulması durumunda diger disklerdeki bilgiler ile kısa sürede arızalanan diskteki veri kurtarılır.
“Hot Swap” SCSI diskler ile sistem kapatılmadan yeni diskler takılıp çıkartılabilir. Kritik uygulamaların kostugu sistemlerde sistemin kısa süreli bile olsa kapalı kalması telafi edilemez.
Medya bagımsızlıgı
IDE kanallarına sadece hard disk baglanabilir. SCSI arabirimi hard disk dısında scanner, yedekleme ürünleri gibi yogun band genisligine gereksinimi olan cihazların baglantısı için kullanılabilir.


SCSI Disklerde Teknolojiler


SCSI Veri Koruma Sistemi : Bu sistem Quantum tarafından gelistirilen bir teknoloji. Sistemde olusan problemlerin hard diskten oldugu sanılıp OEM parça satıcılarına arızalı diye getirilen disklerin %40’ının saglam oldugu saptanmıs.

Quantum’un web sitesinden indirebileceginiz DPS SCSI yazılımı ile problemin hard diskinizin olup olmadıgını anlamak oldukça kolay. Eger Windows isletim sisteminiz açmıyorsa bir DOS açılıs sistemi ile sisteminizi açıp DPS SCSI çalıstırabilirsiniz. Bu yazılım iki farklı bölümden olusuyor. Bunlardan biri “Hızlı Test” yazılımı. Bu yazılım hard diskiniz üzerinde her sektöre ve isletim sisteminizin ve kritik verilerinizin bulundugu ilk 300MB’lık bölümünü test ediyor. Diger test ise son 100MB’lık bölümüne gerçeklesiyor. Tüm bu testler 90 saniye sürüyor ve yazılım size problemin hard diskinizden kaynaklanıp kaynaklanmadıgı konusunda bilgi veriyor.

DPS SCSI “Gelismis Test” te ise tüm verilerinizin bütünlügü kontrol ediliyor ve 9.1GB’lık diskinizin testi 15-20dk. Sürüyor. Quantum AtlasTM III, IV, 10K, ve Quantum VikingTM II modelleri DPS SCSI’yi destekliyor.


Üreticiler Yeni disklerle bütünlesik mi? Diskette veya WEB’te mevcut mu? 2.5 yıl önce üretilen disklerle uyumlu mu? Sistemdeki promlemin hard diskinizden olup olmadıgını belirtiyor mu?
Quantum DPS SCSI Evet Evet Evet Evet
Western Digital (SCSI) Evet Hayır Hayır Hayır
IBM (SCSI) Son kullanıcıya verilmiyor. Son kullanıcıya verilmiyor. Son kullanıcıya verilmiyor. Son kullanıcıya verilmiyor.


Hot Swap : “Hot Swap” teknolojisi RAID sistemlerinde oldugu gibi sistem çalısır durumdayken disklerin takılıp çıkartılabilme özelligidir.


sok koruma sistemi II :

Hard diskler hassas cihazlardır. Çok dikkatli tasınmalı ve korunmalıdırlar. Diskimizi çok kısa mesafeden düsürdügümüzde veya sert bıraktıgımızda zarar görebilir ve çalısmayabilir, hatta meydana gelen zarar kendini hemen göstermese de uzun bir süre çalıstıktan sonra ortaya çıkabilir. En çok zarar veren soklar kısa ve siddetli olanlardır.


Ayrıca SPS II teknolojisi ile sok sırasında diger disklerde oldugu gibi islemi olmaz. Yazmaya devam edilirse mevcut verinin kaybı söz konusudur. SPS II veri koruma sistemi ile mevcut veri cache’e atılır ve sok sonrası yazılır.

Alıntının alıntısıdır :DKullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 03 Oca 2007, 20:23

bu nedir böle yaww allah askına. adam resmen uçurmus bilgisayarı.o neydi öle kaç sn de açıldı o xp yaa.acaba bu harbiden gerçek mi? :D :roll:
Resim

Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 935
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 03 Oca 2007, 20:44

hacker_a yazdı:bu nedir böle yaww allah askına. adam resmen uçurmus bilgisayarı.o neydi öle kaç sn de açıldı o xp yaa.acaba bu harbiden gerçek mi? :D :roll:
tabiki gerçek denemek isterdim 4gb flash bllege win kurup hdd ler böyle olursa ram 128 de olsa kasmaz makina wala takas dosyası ram gibi çalıscak nasılsa :D

Cevapla