Türk Hackerlara Soruşturma

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Türk Hackerlara Soruşturma

Mesaj gönderen ultrailker » 28 Ara 2006, 14:22

Resim

Bilisim dünyasının dev ismi olan Microsoft istedi; 50 Türk hacker'a sorusturma baslatıldı. sisli Cumhuriyet Savcılıgı, Microsoft'un haklarında suç duyurusunda bulundugu kisiler ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlügü'ne sorusturma talimatı verdi.

Sorusturma, asayis subesine baglı Bilisim Suçları Bürosu Amirligi'nce basta İstanbul olmak üzere zanlıların ikamet ettikleri illerde yürütülüyor.

Microsoft, Avrupa, Ortadogu ve Afrika (EMEA) bölgesinde yaptıgı çalısma sonucu 129 kisinin phishing (oltalama) yöntemiyle internet üzerinden dolandırıcılık yaptıgını tespit etmisti. Tespit edilenler arasında yer alan 50 Türk, Türkiye'nin liste bası olmasına sebep olmustu. Microsoft da kendi Hotmail sitesini taklit ederek kullanıcıların bilgilerini çalan kisileri özel yazılım ve bilgisayarlarla tespit ederek Türk makamlarına suç duyurusunda bulunmustu.

Kısa bir süre önce Türkiye'ye ziyarette bulunan Microsoft'un Paris bürosunda internet güvenligi alanında çalısan avukat Jean-Christophe Le Toquin, listenin basını Türklerin çekmesini genç nüfus ile chat programlarından MSN ve Hotmail kullanıcı sayısının yüksek olmasına baglıyor. Le Toquin, "Türkiye'nin bu gibi suçlarda öne çıkmasının sebebi; MSN kullanımında Amerika ve Brezilya'dan sonra 3'üncü, Hotmail abonesi sayısında da dünyada 6'ncı olmasında yatıyor." dedi.

Avukat Le Toquin ile birlikte Microsoft'un Türkiye'deki avukatlarından Gökhan Gökçe, bilisim sektörünün temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle görüstü. Gökhan Gökçe, iki sene kadar önce de aynı konuyla ilgili Türk makamlarını ziyaret ettiklerinde spam ve oltalama suçunun yetkililer için bir sey ifade etmezken, kanuni düzenleme hazırlıklarının basladıgını, özellikle Emniyet Müdürlügü içerisinde kurulan Bilisim Suçları bürolarının etkin olarak çalıstıgını gördüklerini söyledi.

Bankaların ve internet servis saglayıcılarının web sitesini taklit ederek sifreleri elde eden dolandırıcılar, bankalardaki hesapları bosaltmakta ve e-posta kullanıcılarının tüm özel bilgilerini elde etmekte.

internethaberCevapla