DWM.exe cok fazla kaynak tüketiyor

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47668
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5781 kez
Teşekkür edildi: 4888 kez

DWM.exe cok fazla kaynak tüketiyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Soru 1:
DWM.exe cok fazla hafiza ve kaynak tüketiyor . Bunu durdurmanin bir yolu varmidir=?

Cevap 1:
DWM.exe sadece cam efekti verdiren bir servistir ve bunu durdurmak icin disable Glass yapilmasi gerekir

Tercüme : velociraptor
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

Re: DWM.exe cok fazla kaynak tüketiyor

Mesaj gönderen modestus »

Windows Vista işletim sistemi üzerinde birçok görsel özelliğe yer veren Microsoft, bu özellikler ile birlikte performans kaybınıda beraberinde getirdi. Özellikle düşük donanım yapılarına sahip sistemlerde, Windows Vista kullanıcıları çileden çıkartabiliyor.

Windows Vista üzerinde pencereler arasındaki geçişler, geçirgen pencere özellikleri, araç çubuğu üzerinde bulunan küçük ön izleme ekranı ve Flip3D geçişi gibi bütün görsel özellikler dwm.exe tarafından yöntilmektedir. Bu tür özellikleri (Vista Aero) kullanabilmek için ekran kartınızın bir takım özellikleri destekliyor olması gerekiyor.

dwm.exe, Masaüstü Pencere Yöneticisi (Desktop Window Manager) olarak açıklanabilir. dwm.exe ortalama olarak 20-50 Mb arasında bellek kullanmaktadır. Bu da düşük donanıma sahip bilgisayarlar için gözardı edilemeyecek bir durumdur.


dwm.exe’nin kullanmış olduğu bellek boyutu açık olan pencere sayınıza ve kullanmış olduğunuz özelliklere göre farklılık göstermektedir. Ne kadar fazla pencere açarsanız bellek kullanımınızda bu doğrultuda artacaktır. Windows Aero arayüzünü kullanıyorsanız dwm.exe’nin bellek kullanımı maksimum seviyede olacaktır.

Windows Vista Basic Temasını kullanırsak dwm.exe kapanır mı?

Hayır kapanmaz, fakat bellek kullanımı minimum seviyeye düşer. Vista Basic temasını kullanarak birçok görsel özelliği devre-dışı bırakmış olacaksınız bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

1. İlk olarak Masaüstünde sağ-tuş yapıyoruz, Kişiselleştirme (Persanolize) seçeneğine giriyoruz ve açılan pencere üzerinden Pencere Rengi ve Görünümü (Windows Color and Appearance) seçeneğine tıklıyoruz.

Resim

2. Karşımıza gelen seçenekler arasından Klasik Görünüm Özelliklerini Aç (Open Classic Appearance Settings) seçeneğine giriyoruz.

Resim

3. Son olarak açılan pencere üzerinden Windows Basic Theme’i seçiyoruz ve pencerelerimizi onaylayarak kapatıyoruz.

Resim

Yapmış olduğumuz bu değişikliklerden sonra Vista arayüz görünümümüz değişecektir ve sistem kaynaklarını en az kullanacak şekilde çalışacaktır.
Resim
Cevapla