Pardus 2007 Sürümü cikti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1

Pardus 2007 Sürümü cikti

Mesaj gönderen feyizz » 19 Ara 2006, 04:07

TÜBİTAK’ın gelistirdigi ulusal isletim sistemi Pardus’un son sürümü Pardus 2007 yayınlandı. Kullanıcılar, açık kaynak isletim sistemi Pardus’u ücretsiz indirilebiliyor.

Resim

İSTANBUL - TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından 2003’ten bu yana gelistirilen Pardus’ün son sürümü Pardus 2007 nihayet kullanıcıyla bulustu. Açık kaynak isletim sistemi Pardus, 15 kisilik deneyimli bir ekip ve çok sayıda gönüllünün katkılarıyla vücuda geldi. Kullanıcılar, Pardus 2007’yi www.pardus.org.tr adresinden indirebilir.

Küresel Linux camiasıyla birlikte üretilen isletim sistemi Pardus’ün kaynak kodları istege ve gereksinime göre özgürce degistirilip yeni amaçlara hizmet edecek sekilde uyarlanabiliyor.

Pardus tek bir CD üzerinde geliyor, ortalama 25-30 dakikada bilgisayara kurulabiliyor. Telifli isletim sistemlerinde ayrıca para ödenen ofis yazılımları, internet tarayıcısı, çokluortam, oyun ve grafik uygulamaları Pardus 2007 içinde ücretsiz bulunuyor. Pardus’te CD/DVD yazıcı, gelismis grafik/resim düzenleme aracı, görüntü/ses oynatıcıları ve çok sayıda oyun kurulu geliyor.

YAPILANDIRMA ÇERÇEVESİ ÇOMAR
Pardus 2007, bir önceki Pardus 1.0 sürümüne göre çok sayıda yenilik içeriyor. Bunların bir kısmı küresel özgür yazılım camiası tarafından üretilen yazılımların güncellenmis sürümleri. Bunun yanında Pardus’un yapılandırma çerçevesi ÇOMAR’da son sürümde bulunuyor.
www.pardus.org.tr

ZEMBEREK TÜRKÇE YANLIsLARI DENETLİYOR
Pardus’u diger isletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, Zemberek yazılımı ile gelen Türkçe yazım denetimi destegi. Ofis uygulamaları yanında masaüstünde yer alan hemen her uygulamada (internette gezinirken, e-posta yazarken, anında mesaj) Türkçe düzeltemesi yapılabiliyor. Pardus 2007, Türkçe’ye ek olarak İngilizce, Almanca, Hollandaca ve İspanyolca kurulabiliyor ve 60’ın üzerinde dili sorunsuz kullanabiliyor.

ASKERALMA DAİRESİ PARDUS 2007 KULLANIYOR
Pardus 2007’yi ilk kullanan büyük kurum, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne baglı Askeralma Dairesi (ASAL). Milli Savunma Bakanlıgı’nın açtıgı ihaleyi kazanın Pardus 2007, ilk olarak ASAL subelerinde yeni yıldan itibaren isletim sistemi olarak kullanılacak. ASAL, Ankara’daki merkezi ve Türkiye çapında tüm daire ve subeleri için toplam 625 adet sunucu ve 4 bin 500 adet istemci bilgisayar alacak. ASAL sisteminde Pardus ekibi sürekli sahada olacak ve sistem kurulum ve destegi konusunda entegratör firma ve ASAL ile birlikte çalısacak.

PARDUS SUNUCU PEK YAKINDA
ASAL projesinde de kullanılacak olan Pardus 2007 Sunucu sürümü için çalısmalar da son asamaya gelmis durumda. Özellikle kurumsal kullanıcılara hitap edecek sunucu sürümü, 2007 yılının ilk çeyreginde yayınlanacak. Pardus 2007 Sunucu sürümünün farklı sunucu platformlarında ve yazılım ürünleri ile sorunsuz çalısabilmesi için HP ve IBM gibi dünya devlerinin de aralarında bulundugu çok sayıda firma ile ortak çalısmalar yürütülüyor.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com