Evdeki ADSL şifresiyle sokakta kablosuz internet

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Evdeki ADSL şifresiyle sokakta kablosuz internet

Mesaj gönderen ultrailker » 16 Ara 2006, 10:05

Resim


SmileADSL aboneleri sokaklara kurulacak olan kablosuz baglantı erisim alanlarına girdiklerinde, kullanıcı adlarını ve sifrelerini girerek tasınabilir bilgisayarlarından da internete baglanabilecekler

Hızlı internet erisimi ADSL’de piyasanın yeni oyuncusu SmileADSL, İstanbul’un degisik bölgelerinde yeni bir uygulamaya hazırlanıyor. Ev ve isyerlerindeki ADSL sifreleriyle sokakta kablosuz erisim imkânı saglayacak olan bu yeni sistem, öncelikle Bahçesehir’de kullanılacak. Ardından Taksim - Gayrettepe, Levent üçgenini çevreleyen alanda uygulanacak. Bu arada Nisantası’nda da benzer bir uygulamanın kapsamlı olarak faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Sistemin en ilgi çekici yanı smileADSL abonelerinin bu hizmet için ücret ödemeyecek olması. 'SmileWi-Fi’ adı verilen hizmet için açık alanlarda belirli noktalara kablosuz internet erisim noktaları (hotspot) kuruluyor. Birbirleri arasında iletisim kurabilen 'hotspot’ noktaları, böylelikle kullanıcıya genis bir alanda kablosuz internet imkânı tanıyor.
su anda test çalısmaları süren ve 2007’nin ocak ayında kullanılmaya baslanacak olan sistem sayesinde, Wi - Fi destekli tasınabilir bilgisayarlar (laptop, PDA, cep telefonu) ile kablosuz erisim kapsamı alanına girildiginde, yüksek hızda internete baglanılabiliyor. Ocak ayında verilecek olan 4 Mbit’lik baglantı hızının gelecekte 100 Mbit’e kadar çıkarılması planlanıyor. Bu arada smileADSL abonesi olmayan kullanıcılar ise aylık 19.99 YTL ücret ödeyerek bu hizmetten yararlanabilecek.

Türk Telekom’dan farkı ne?
Türkiye’de açık alanda kablosuz erisim noktaları üzerinden internete baglanmak yeni bir servis degil. Türk Telekom, havaalanları, kafe ve restoranlarda bu hizmeti veriyor. Ancak, Türk Telekom’dan ADSL hizmeti almanın, yine sirketin sundugu kablosuz internet erisim hizmetinden yararlanırken bir faydası yok. Telekom’un ADSL abonesi olan kullanıcılar, kablosuz internet erisiminden yararlanabilmek için ayrıca ücret ödemek zorundalar.

Telekom’un servisinde kablosuz internet servisinde abonelik hizmeti de bulunmuyor. Ön ödemeli kart alarak ya da kredi kartıyla ödeme yaparak sisteme girmek mümkün oluyor. www.smileadsl.com

Kanyon’la anlasma imzalandı

Dogan Online Bireysel Genel Müdürü Ahmet Demir, SmileWi-Fi ile ilgili olarak su bilgileri verdi: “SmileADSL aboneleri kuracagımız kablosuz 'hotspot’lardan, evlerde ya da isyerlerindeki kullanıcı adı ve sifreleriyle yararlanabilecekler. Bunun ilk denemesini Bahçesehir’de baslatıyoruz. Ardından D&R magazalarının oldugu alısverisveris merkezlerinde servisi vermeye baslayacagız. Kanyon alısveris merkeziyle anlasma imzaladık.”
Bahçesehir’deki projenin, belediye ile birlikte yürütüldügünü söyleyen Demir, altyapı yatırımını kendilerinin üstlendigini aktardı.

Milliyet.com.trKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 16 Ara 2006, 15:33

sevindirici bir haber :D

Cevapla