Pc'yi her açışımda chkdsk islemi yapıyor (cözüldü)

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Pc'yi her açışımda chkdsk islemi yapıyor (cözüldü)

Mesaj gönderen velociraptor » 15 Ara 2006, 02:13

Soru:
chkdsk islemi her pc'yi açısımda yapıyor... sürekli yeniden yapılmaya zamanlandıgı için de disk birlestirme yapamıyorum...kurtulmanın yolu nedir?
Cevap:

Belirtiler
Bilgisayarınızı kapattıgınızda, yeniden baslattıgınızda veya baslattıgınızda, Chkdsk.exe veya Autochk.exe programı otomatik olarak baslatılabilir ve sabit disklerinizi taramaya baslayabilir. Bu sorun, kullanıcı etkilesimi olmadan olusur.

Neden:
Bu sorun, asagıdaki kosullardan biri dogru oldugunda olusur:
• Chkdsk.exe veya Autochk.exe programının Zamanlanmıs Görevler'de çalıstırılması zamanlanmıstır.
• Autochk.exe programını baslangıçta çalıstırmak üzere bir Windows kayıt defteri ayarı belirlenmistir.
• Sabit diskiniz bozuktur ve onarılması gerekmektedir.

Yöntem 1:
1. Baslat'ı tıklatın, Çalıstır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
2. Kayıt defterinde, asagıdaki anahtarı bulun ve tıklatın:
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\BootExecute
3. Düzen menüsünde, Degistir'i tıklatın.
4. autocheck autochk * yazın ve ENTER tusuna basın.

yada asagidakini bir notepad e kopyalayip uzantisini .reg yaparak sonrasinda calistirin

Kod: Tümünü seç

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager]
"BootExecute"=hex(7):61,00,75,00,74,00,6f,00,63,00,68,00,65,00,63,00,6b,00,20,\
  00,61,00,75,00,74,00,6f,00,63,00,68,00,6b,00,20,00,2a,00,00,00,00,00,00,00,\
  00,00
Yöntem 2:
Chkdsk.exe veya Autochk.exe programını Zamanlanmıs Görevler'den kaldırma
1. Baslat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın üzerine gelin, Donatılar'ın üzerine gelin, Sistem Araçları'nın üzerine gelin ve sonra da Zamanlanmıs Görevler'i tıklatın.
2. Zamanlanmıs görevler listesinde Chkdsk veya Autochk ögesini tıklatın.
3. Klasör Görevleri altında, Bu ögeyi sil'i tıklatın.

Yöntem 3:
Sabit diskinizin veya dosya sisteminizin bozuk olmadıgını dogrulamak için, bilgisayarınızı Windows XP CD-ROM'undan baslatın, Microsoft Kurtarma Konsolu'nu yükleyin ve sonra da chkdsk komut satırı komutunu kullanın.

Windows XP Kurtarma Konsolu'nun Açıklaması
314058 (http://support.microsoft.com/kb/314058/)
Windows XP'de Kurtarma Konsolu nasıl yüklenir ve kullanılır
307654 (http://support.microsoft.com/kb/307654/)
Not Chkdsk.exe programı sabit diskinize erisilemedigini bildirirse, bir donanım hatası olabilir. Tüm kablo baglantılarını ve sabit diskinizdeki anahtar ayarlarını denetleyin. Daha fazla yardım için bilgisayar onarım uzmanına veya bilgisayarınızın üreticisine basvurun.

Chkdsk.exe programı tüm sabit disk sorunlarını gideremedigini bildirirse, dosya sisteminiz veya Ana Önyükleme Kaydı (MBR) bozuk ya da erisilemez olabilir. Fixmbr ve fixboot gibi uygun Kurtarma Konsolu komutlarını deneyin, bir veri kurtarma hizmetine basvurun veya sabit diskinizin bölümlerini yeniden olusturup biçimlendirin.

Kullanıcı avatarı
lk89
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen lk89 » 14 Mar 2007, 15:13

ben bu chkdsk islemini iptal edemedim kurtarma konsolunda chkdsk islemini yaptım fixmbr ve fixboot komutlarını yapmadım arsivler elden gider diye baska çözümü yok mu bunun yaw..?

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 14 Mar 2007, 15:32

Yukarida 3 yöntem anlatilmis , 1 ve 2 nin kesin ise yaramasi gerekiyordu , baska ise yarar yöntem olsa sanirim Microsoft verirdi ,
http://support.microsoft.com/kb/831426/tr
1 veya 2 de hata yapmis olmayasin=?

Kullanıcı avatarı
lk89
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen lk89 » 14 Mar 2007, 16:06

Bilgisayarım da 3 bölümlenmis disk alanı var. C: D: ve E: simdiye kadar sadece C:ye format attım...Uzun süredir D: ve E: ye format atmadım zamanla hasar görmüs olabilir diye düsünüyorum yöntemleri makaleye göre aynen katıksız uyguladım fakat sorunum devam ettigine göre donanımsal sorun olmasından süphe duyuyorum sizce sorunun kökü nerde?

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 15 Mar 2007, 00:31

Diger Yöntemler:
1.C sürücümüzü (windowsun kurulu oldugu) sag tiklayalim > Özellikler > araclar > Hata kontolü altindaki butona tiklayalim (Check now)
ve acilan ekrandaki tüm tiklari kaldiralim ve ayni islemi diger sürücüler icinde uygulayalim
Resim

2.Start > Run > msconfig diyelim ve acilan ekranda Normal baslangic i secelim.
3.Baslat > Calistir > Cmd > chkdsk D: /r (Buradaki D sürücü harfidir sizde C olabilir)
4.HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management
ClearPageFileAtShutDown degerini Hexadezimal olarak 1 yapalim.
5.Baslat > Calistir > Cmd > chkntfs /d komutunu verip Enter e basalim
6.Baslat > Calistir > Cmd > chkntfs /d c: yapalim eger disk kirli uyarisi alirsaniz , chkdsk i yeniden calistirin

Kullanıcı avatarı
lk89
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen lk89 » 11 Nis 2009, 06:54

sorun çözülmüstür tesekkürler adminim...

En son velociraptor tarafından 11 Nis 2009, 06:54 tarihinde darbelendi.