"En Guvenli Windows'un" Kirilmasi Birkac Gün Aldi.

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
İletişim:

"En Guvenli Windows'un" Kirilmasi Birkac Gün Aldi.

Mesaj gönderen daddy_cool » 13 Ara 2006, 21:48

Daha bir kaç gün önce Microsoft'un seri üretime geçtigi Windows Vista'nın korsanları p2p aglarında!

Resim

Daha bir kaç gün önce Microsoft tarafından seri üretiminin ve satısının duyuruldugu yeni nesil isletim sistemi Windows Vista'nın korsan kopyaları paylasım aglarında yerini alırken "en güvenli isletim sistemi" diye duyurulan bu çalısmanın da kırılması sadece bir kaç gün aldı. Microsoft'tan yapılan açıklama ile duyurulan yeni denetim sistemi Windows Genuine Advantage (WGA) dogrulayıcısının bu kopyaların çalısmasını kısa bir sonra engellemesi beklenirken hacker'ların bu sistemi asmasının uzun süre almayacagı düsünülüyor.

Microsoft'un tek bir DVD'de tüm versiyonların bulunacagını duyurmasının ardından Vista'nın kopyalarının yanı sıra, herhangi bir versiyonunu yükleyebilecek evrensel kodlarında ortada dolastıgı internette gezen haberler arasında.

Yurtdısında yasalarla korunan korsan kopya kullanımı (Örnegin Fransa'da 300.000€ ve 3 yıla kadar hapis cezası) için en çok ragbet gören ortam olan paylasım agları (p2p) kontrol edilmesi zor oldugundan bu dagıtımın önüne geçilmesine imkansız olarak bakılıyor. Zira bir dosya paylasıma sunuldugu andan milyonlarca kullanıcının baglandıgını düsünürsek ve dünyada Internet hızının ülkemizdeki kadar düsük olmadıgı göz önüne alınırsa çok kısa zamanda milyonlarca insan paylasıma sahip olabiliyor.

En önemli sorunlardan birisi ise son kullanıcıların zaman zaman anlamasının çok zor, hatta imkansız oldugu sürüm sorunu. Zira genelde ortalıkta dolasan versiyonun Beta, yani tamamlanmamıs, hatalar barındıran versiyon oldugu düsünülürse, bilgisayarınızı korumak adına en dogru yöntemin her zaman orijinal bir ürün almaktan geçtigini hatırlatmakta fayda var.
Resim