Turunun Son Ornegi Vista...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Turunun Son Ornegi Vista...

Mesaj gönderen daddy_cool » 13 Ara 2006, 21:11

Gelistilmesi için 10.000 kisinin çalıstıgı ve 5 yıl süren Vista bir hata mıydı?

Resim

Uzmanlar Microsoft'un bir baska Vista yapıp yapmayacagını merak ediyorlar.

Business Wekk'in iddia ettigine göre Vista'yı gelistirmek 10.000 kisi ve 5 yıldan fazla süre aldı. Seattle Times'ın da bildirdigine göre ortalama Microsoft çalısan maası 200.000 $ ve bu da10 Milyar $ eder ki böylece Vista'nın geliri sadece maasları karsılayabilecek düzeyde.

Firma CEO'su Steve ‘sessizligin sesi' Ballmer, basına Vista'nın toplam gelistirme maliyetini hesaplamanın imkânsız oldugunu bildirdi. Bunun büyük bir miktar oldugunu tabi ki o da biliyor ama o göz ardı etme konusunda bir uzman.

Ballmer'a göre sorun Microsoft'un isletim sistemini çok gelistirmek istemesi fakat bunu yaparken 2004 gibi çuvallaması ve bu tarihten itibaren ise yeniden koyulmak zorunda kalması.

Microsoft'un çok fazla parası oldugu bilinen bir gerçek ama akıllardaki soru firmanın bir daha böyle bir Dinozor yaratıp yaratmayacagı.

Vista daha masada öldügü için isletim sisteminin programlanmasında çok sey degisti. Bu esnada Linux da pazarda büyük bir sıçrama yaparak proje yönetim biçimlerini tamamen degistirdi.

Bu sırada Microsoft isletim sistemi üzerine o kadar yogunlastı ki, kullanıcıların yazılımın nasıl çalıstıgı degil onun kendisini görmek istedikleri gerçegini gözden kaçırdı.

Bazı analistlere göre ise Microsoft isletim sisteminin son kullanıcı sürümünü Noel'den sonraya ertelememeliydi. Bu olay Microsoft'un sadece firmalara önem verdigi, son kullanıcıya önem vermedigi kanısı olusturdu. Hâlbuki kullanıcılar Noel de bir kaskol edinmek yerine bir isletim sistemi edinmeyi kesinlikle daha çok isterlerdi.

Görünen o ki Microsoft bir daha paraları benzer bir isletim sistemi için asla har vurp harman savurmayacak…
ResimKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29126
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 13 Ara 2006, 21:27

oldukca güzel ve yerinde bir tesbit , cünkü asil vistayi vista yapacak olan dosya sistemi gelistirilemedi

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 13 Ara 2006, 21:34

ewet adminim buna bende katılıyorum.Güvenlik yüzünden vistanın çıkısı birçok kez ertelendi.Bunlar sadce güvenlik için ugrasıyolar herhalde.Vistanın diger yanlarıyla herhalde ugrasmıyolar.Ki ayrıca bunlar ne kadar vista engüvenli isletim sistemi derseler desinler, Vista piyasaya resmen çıktıktan sonra da yine Aynı XP gibi birçok güvenlik açıgı çıkacaktır vista da
Resim

Cevapla