Linux'u kullanmak için 10 neden

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Linux'u kullanmak için 10 neden

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 11 Kas 2006, 17:46

Linux, aynı anda birden fazla programı çalıştırabilir. Belleğinin yetersiz olduğu durumlarda bile büyük kararlılıkla, çökmeden işgörebilir. Kimsenin durup dururken mavi bir ekranla karşılaştığı görülmemiştir.


* Linux, çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Özellikle İnternet ve İntranet bağlantılarınızı sağlamak için getirdiği çözümlerle büyük ilgi çeker. Dünya üzerindeki web sunucularının %25'inin Linux olduğu tahmin ediliyor.


* Serbesttir. İsterseniz İnternet üzerinden serbestçe makinanıza indirip kurabilirsiniz. İçinde kitap ve destek barındıran sürümleri ise belirli bir maliyettedir.


* Linux, programcılar için dev bir veritabanıdır. İster C/C++, ister Java, scheme, Lisp kullanın, hemen her dilin Linux altında derleyicisini ya da yorumlayıcısını bulabilirsiniz.


* Linux altında Dosemu ile MSDOS uygulamaları, Wine ile 16/32 bitlik Windows uygulamaları çalıştırılabilir.


* Linux belleği diğer sistemlere göre çok daha etkin kullanır, elinizdeki atıl durumda olan donanımınıza bile kurulur.


* Linux, ağ ve İnternet teknolojileri konusunda üstündür. Başta e-posta, web, ftp, veritabanı, POP3, proxy, güvenlik duvarı olmak üzere her türlü servisi verebilir. Diğer işletim sistemleriyle birlikte uyum içinde çalışır. Novell makinalara istemci ve sunucu gibi davranabilir. Samba ile ağ üzerindeki Windows 95/98/NT makinalarla disk ve yazıcı paylaşımı yapabilir.


* Kaynak kodunun açık olması nedeniyle kopyalanması, dağıtılması ve üzerinde değişiklik yapılması mümkündür.


* Gelecek Linux, Türkiye'de açık gelişim modelini koruyan Gelecek A.Ş. tarafından desteklenmektedir. Gelecek A.Ş.'in tecrübeli kadrosu, size Linux hakkında merak ettiğiniz tüm sorular için yardımcı olacaktır.


* Dünyadaki Linux kullanıcıların sayısını merak ediyorsanız, Harald T. Alvestrand tarafından hazırlanan Linux sayacına bir göz atın.
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...Cevapla