Siber alemde savaş ve savunma

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Siber alemde savaş ve savunma

Mesaj gönderen uçs » 14 Tem 2009, 03:21

Resim

Bir tarafta paletleri üzerinde yürüyen tanklar, diğer tarafta fiber ağlar üzerinden malum hedeflerine yöneltilen virüsler. Dünya, en son Gürcistan-Rusya savaşında tanık oldu çağın savaşlarına.


Siber alemde yaşananlar pek çok çevrede yankı buldu.Bir tarafta paletleri üzerinde yürüyen tanklar, diğer tarafta fiber ağlar üzerinden malum hedeflerine yöneltilen virüsler. Dünya, en son Gürcistan-Rusya savaşında tanık oldu çağın savaşlarına. Siber alemde yaşananlar pek çok çevrede yankı buldu.

Bilgisayar ağlarının dünyanın en uç noktalarına kadar uzanıyor olması; yer altından döşenen hatların nükleer enerji santrallerine kadar erişebilmesi web sitelerini çok kısa bir süre içerisinde kolaylıkla indirebilen dehaları daha da korkulur figürler haline getiriyor.

ABD li yetkililer, siber savaşların beraberinde getirebilecekleri kayıpları ve yasal sonuçlarını ciddi olarak düşünmeye başladılar bile. Ancak, stratejik uzmanlar bir askeri harekat kadar etkili olabilecek siber saldırılara karşı hala hükümetlerin ciddi bir gündem yaratmadıklarına inanıyorlar.

Devlet ve özel kurumlara danışmanlık hizmeti sunan USCCU dan (Amerikan Siber Sonuçlar Birimi), Scott Borg, siber saldırıların birer silah olarak mı değerlendirilmeleri gerektiğine henüz bir karar verilmediğini söyledi. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon un, Stratejik Harekat Komutanlığı nı siber koruma ve siber karşı saldırı konularında görevlendirdiği biliniyor.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile Pentagon un, konu ile ilgili olarak stratejiler geliştirmek amacıyla özel sektörün de görüş ve düşüncelerini sorgulamaya başladığı bildiriliyor. Bu amaçla,iki ay kadar önce kamu ve özel sektörden uzmanların da dahil olduğu bir toplantıda, katılanların, siberalemdeki güvenliğin bir ulusal mesele olarak değerlendirilmesi gerektiği hususunda uzlaştıkları belirtiliyor.

Siberalemin güvenliği konusunda hali hazırda hiç bir ulusal güvenlik otoritesinin yetkilendirilmediğine dikkati çeken danışmanlık şirketi Siber Savunma Ajansı(CDA) başkanı Sami Saydari, konunun çözümü açısından bir çok devlet görevlisinin başkanlık seçimlerine endekslendiğini ifade etti.

Estonya da, geçtiğimiz aylarda pek çok kamu web sitesinin düşürülmesi ve ardından NATO dan yardım istemesi sibergüvenliği önemli bir konu haline getirmişti. NATO, sonrasında bir siber savunma politikası oluşturarak, üye devletlerin bu tür saldırılarla karşılaşmaları durumunda koordineli bir yaklaşımda bulunulması gerektiğini kabul etmişti.

Bir çok güvenlik uzmanı gibi Estonya Savunma Bakan Yardımcısı Lauri Almann da, Gürcistan devlet ve özel web sitelerine karşı yapılan saldırılarla ilgili olarak devletlerin savaş yasa ve düzenlemelerini sibersavaşa göre yeniden ayarlamaları gerektiğine dikkati çekiyor. Scott Borg ise dünyanın yeni bir döneme girdiğine işaret ederek, bu dönemin Siber Savunma olarak adlandırılabileceğini belirtiyor.

ABD, siber saldırı araçlarının, silahların sınırlandırılması anlaşması kapsamında değerlendirilmesine karşı çıkarken Rusya dahil edilmesini istiyor.


VeTeknolojiCevapla