Windows 7 Bitlocker-to-go Ile şifreleme

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Windows 7 Bitlocker-to-go Ile şifreleme

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Tem 2009, 15:16

Windows 7 Bitlocker-to-go Ile şifreleme, & Çıkarılabilir Sürücülerin Şifrelenmesi

Resim

Microsoft’un Windows Vista ile görücüye çıkardığı veri güvenlik çözümü olan BitLocker Drive Encryption ile sabit diskin yüksek güvenlikle korunması amaçlanmıştı. Bu yenilik Windows Server 2008 içerisinde de yerini aldı. Bütün bunların ardından Microsoft, yeni gözdesi olan Windows 7 içerisinde güzel bir atılım yaparak BitLocker teknolojisini sabit disklerin yanında çıkarılabilir disklerde de kullanma imkanı sundu. Bu sayede son zamanlarda kullanımı sıkça artan taşınabilir belleklerde de yüksek veri güvenliğini sağlamak mümkün oldu Şimdi Windows 7 ile gelen ve Windows Server 2008 R2 üzerinde de kullanılabilecek olan bu yeni özelliği nasıl kullanacağımıza bir göz atalım.

Control Panel içerisinde daha önce Windows Vista’da gördüğümüzden daha farklı bir görünüm ile karşılaşıyoruz. Artık yalnızca sisteme bağlı olan sabit diskler değil çıkarılabilir depolama aygıtları da liste içerisinde görüntüleniyor. BitLocker ile şifreleme yapacağımız sürücüyü belirledikten sonra yolumuza devam ediyoruz.

Bu noktada sürücünün sisteme takıldığında parola korumalı olmasını ve üzerinde şifrelenmiş olan verilerin bu sayede deşifre olmasını istiyorsak bu durumda parola belirlememiz gerekiyor. İstenirse bir smart kart ile USB belleğimizin deşifre edilmesini de sağlayabiliyoruz

Resim

Resim

Şimdi sıra smart kartımızın kaybolması ya da USB belleğimizi deşifre edecek olan parolanın unutulması durumlarında kullanacağımız kurtarma parolasını belirleyeceğimiz bölümde. Burada da kurtarma parolasını saklayacağımız yeri seçebilir ya da parolayı yazdırarak kağıt üzerinde saklayabilirsiniz

Resim

Kurtarma parolasını bir dosyada saklama seçeneğini seçtiğimizde kurtarma parolasının saklandığı dosya aşağıdaki gibi oluşur.

Resim

Resim

Eğer hazırsak artık çıkarılabilir sürücümüzü BitLocker To Go teknolojisiyle şifreleyebiliriz.

Resim

Benim yaptığım denemede işlem, %90′ı dolu 2 GB bellek için aşağı yukarı 4 dakika kadar sürüyor. Herhangi bir restart işlemi gerektirmiyor.Şifreleme işlemi bittiğinde şifrelenmiş olan sürücü üzerinde bulunan kilit işareti ile aşağıdaki gibi bir görünüm alıyor.

Resim

Çıkarılabilir sürücümü çıkarıp yeniden taktığımda aşağıdaki gibi bir parola ekranı ile karşı karşıya kalıyorum. Bu noktada daha önce belirlediğim parolamı yazarak diskin deşifre edilmesini sağlayabilirim. Bir diğer opsiyon da “I forgot my password” seçeneği ile daha önceden başka bir lokasyona kaydetmiş olduğum kurtarma parolasını belirtildiği gibi yazarak çıkarılabilir diskimi ulaşmak.

Resim

Normal olarak parola yazıldığında çıkarılabilir disk deşifre edilerek verilere ulaşmak mümkün oluyor.Deşifre edilen disk içerisindeki verilere ve disk hakkındaki bilgilere ulaşılabiliyor.Eğer parolamızı unuttuysak bu durumda bir aşama önce “I forgot my password” seçeneğini işaretleyerek yolumuza devam ediyoruz.

Resim

Daha önce oluşturulan 48 haneli kurtarma parolasını girerek çıkarılabilir diskimi bir kereliğe mahsus olmak üzere deşifre edebiliyorum.

Resim

Diskimi çıkarıp yeniden taktığımda ise süreç yine baştan başlıyor. Yani normal parolamı yazmam gerekiyor. İstenirse aynı 48 haneli kurtarma parolası kullanılarak verilere tekrar tekrar ulaşılabiliyor. Bu uzun parolayı sürekli yazmamak adına kuratarma parolası girildikten sonra “Manage BitLocker” seçeneği ile normal parolanın değiştirilmesi sağlanabiliyor.

Resim

Manage BitLocker seçeneği ile ulaşılan menü aşağıdaki gibi. Parolaların değiştirilmesi, kaldırılması, parola yerine smart kart kullanımının aktif edilmesi gibi seçenekler kullanılabiliyor.Bir çok detaylı ayarın bulunduğu Group Policy içerisinde BitLocker-to-go ile ilgili ayarları da bulmak mümkün. Bu ayarlara da aşağıdaki yoldan ulaşabilirsiniz.

Resim

Resim

Baki Onur OKUTUCUCevapla