WPA şifreleme kırılıyormu?

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

WPA şifreleme kırılıyormu?

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Tem 2009, 20:12

Resim

WEP şifreleme yöntemi ile korunmuş kablosuz ağların nedenli büyük riskler oluşturabileceği artık birçok kişi tarafından bilinirken bu sefer de WEP şifreleme yöntemine nazaran çok daha güvenli olarak kabul edilen WPA/TKIP şifreleme sisteminin pabucu "airilaç":
http://www.airilaç-ng.org/
programının yaratıcıları tarafından geliştirilen yeni bir program ile dama atılacağa benziyor. Bundan önce WPA korumalı bir kablosuz ağın şifresini bulmak en fazla brute force teknikleri ile mümkün iken "tkiptun-ng":
http://www.airilaç-ng.org/doku.php?id=tkiptun-ng
adlı program birçok kullanıcıyı daha yaygınlaşmamış olan WPA2 sistemine yönlendirebilir. Şu an için deneme sürümü yayınlanmış olan programın, "airilaç" sitesine göre yakın bir zamanda tam versiyonu çıkacak. Sisteminizde denemek için siteden indirilebilen programın her ne kadar desteklediği kart sayısı an itibari ile az olsa da tam sürüm ile birlikte bu sorunun da aşılacağı tahmin edilmekte. Ülkemizdeki birçok kablosuz ağ maalesef hala daha WEP şifreleme sistemini kullanırken WPA'ının da güvenilirliğini yitirmeye başlaması birçok kişiyi şimdiden kota aşımı başta olmak üzere benzeri problemlere sürükleyecek.
Programın deneme sürümünün linux versiyonunu indirmek için buradaki:
http://download.airilaç-ng.org/airilaç- ... rc3.tar.gz
adresi kullanabilirsiniz



Cevapla