Google'dan Webmaster'lara İpuçları

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29113
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Google'dan Webmaster'lara İpuçları

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Haz 2009, 11:54

Resim

Google'ın, web'de birçok alanda lider konumda bulunmasının önde gelen nedenlerinden biri de; Webmaster'lara/Web Geliştiricilerine özel bir önem vermesi ve onlara yönelik bazı projeleri (üstelik çoğunu ücretsiz olarak) hayata geçirmesidir.Bunun en temel nedeni de geliştiricilere yönelik yürüttüğü bu projelerin, bumerang etkisi ile bu projelerden elde edilecek faydaların sonunda kendisine döneceğini bilmesidir.Adsense, Webmaster Tools, Google API'ler, Google Code Hosting ve App Engine gibi servisler bunlardan sadece birkaçı.
Google'ın tüm servisleri göz önüne alındığında tasarımdan çok servislerin perfonmans, işlevsellik veya teknik altyapı olarak adlandırabileceğimiz servislerin arka planlarına önem verdiği görülür.
Hatta servislerin görsel tasarımında genellikle mavinin farklı tonlarını ve beyazı harmanladığı için tasarımcıların haraket alanları çok dar olmakta ve zaman zaman bazı tasarımcıların Google'dan ayrıldığı haberleri duyulmakta.

Resim

Google, şimdi de kendi web tabanlı servislerinin daha hızlı çalışması için yıllardır yaptığı çalışmalar sonucunda edindiği tecrübeyi Web geliştiricileri ile paylaşıyor.

Google, sırf bu amaçla kurduğu code.google.com/speed
http://code.google.com/speed/
sitesinden, daha hızlı bir web için tüm web geliştiricilerine tecrübelerini cömertçe sunmakta.

Resim

Sitede çeşitli eğitimler, sıkça sorulan sorular, topluluk ve gruplar ve bazı yardımcı araçlar bulunmakta.

Resim

Eğitim bölümünde; web grafiklerinin optimizasyonu, CSS ile ilgili ipuçları, HTTP caching, Javascript optimizasyonu gibi daha birçok konu başlığının bulunduğu, oldukça yararlı eğitimler bulunmakta.Download bölümünde ise; çoğu firefox eklentisi olmak üzere, projeniz ile ilgili çeşitli testler yapabileceğiniz araçlar bulunmakta.

ResimCevapla