Çanakkale Cephesinde esir alınan Avustralyalı askerler

Cumhuriyet ve Atatürk ile ilgili bilgi paylasim forumudur
Cevapla
Kullanıcı avatarı
yazgüneşi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 677
Kayıt: 13 Şub 2007, 08:56
Konum: Arizona/Finiks

Çanakkale Cephesinde esir alınan Avustralyalı askerler

Mesaj gönderen yazgüneşi » 22 Haz 2009, 06:43

Resim
Birinci Dünya Savaşında, Çanakkale Cephesinde esir alınan ve Afyonkarahisar'da tutulan Avusturalyalı askerler1915 yılında Çanakkale savaşlarına onbinlerce kilometre mesafeden Avusturalya’dan Anzak adında askerler gelir savaşmaya.Bir kısmı esir düşer Avusturalya’lı askerlerin, hemde AE2 adındaki denizaltı gemisinin kaptanları ile birlikte tam 33 kişi.
Resim
Esir edilen ve Afyon'da tutulan Avustralyalı askerlerin bir kısmı...


Resim

Avustralyalı askerlerin mektup ve kartları...Resim

Avustralya en ciddi savaşını Çanakkale’de Türkler karşısında yapar. Çanakkale Savaşı sonrası millet ve devlet olmanın miladi olmuştur Avustralyalılar için. Gerek Çanakkale’de, gerekse Afyonkarahisar da gördükleri insanca muamele bu kıta insanının gönlünde Türkler ayrı bir yere sahiptir. Özellikle bir Çanakkaleli ile, bir Afyonlu ile iş yapmak Avustralyalılar için ayrı bir anlam ve önem taşır.
Resim

Avustralya 7 ülke ile savaşmış bunların içinden sadece Türkleri dost olarak kabul etmiştir.

7 ülke ile savaşmış olmalarına rağmen, Avustralya’da, Çanakkale Savaşlarının anma gününde diğer savaştıkları 6 ülke insanini kesinlikle katmazlar, ama Türklerle birlikte bu etkinlikleri kutlar. Avustralya bayrağının yanında sadece Türk bayrağına izin verirler. Geçmişte atalarına olan iyi muamele ve dostane tavrın kadir ve kıymetini iyi bilirler.
Resim

Afyonkarahisar’a gönderilir bu Avusturalyalı Anzak askerleri.

Tam 4 yıl boyunca Afyonkarahisar’da kalırlar.

Bu dönem içinde Taşhan’da, eski hastanenin olduğu bölgede ve Uluküllük denen mevkide zaman geçirirler.

Ta uzak diyarlardan neden buralara geldiniz demez Afyonlu, misafir gözüyle bakar onlara ve ülkelerarası anlaşmalarının ardından 4 yıl kaldıkları Afyon’dan 3 eksikle memleketlerine döner Anzaklar. Çünkü 3 arkadaşları eceli ile ölmüş ve Afyonkarahisar’da, Afyon halkı ile birlikte toprağa vermişlerdir.


Resim

Kaptan Stoker Avustralya’ya döndüğünde, Avustralya Genel Kurmay’ına 4 yıllık Afyon’da kaldığı süreyi bir raporla bildirir ve bir de kitaba yazar.

Der ki Stoker;

“4 yıllık esirliğim süresince itiraf etmeliyim ki hiçbir Afyonkarahisar halkından ve Devlet yetkililerinden, ne askerlerim, nede ben kötü muamele görmedik. aksine Afyonkarahisar halkı bize esir olduğumuz için acıyarak bakardı. Zaman zaman, Osmanlı devletinin verdiği yemeğin dışında halktan da bize yemek getirenler olurdu, şehir halkından herkes savaşta olduğu için, şehirde yaşlılar ve çocuklar, bir de mülki amirler vardı” şeklinde uzunca bir yazısı vardır Kapta
şeklinde uzunca bir yazısı vardır Kaptan Stoker’in.
Resim

Resim

Burası, Afyonkarahisar İstasyonu ve esir askerler...

(resimlerin tamamı Avustralya Şehit ve Gaziler vakfindan alınmış olup, resim orijinalleri vakfın duvarlarını süslemektedir).Afyon'da, Uluküllük, Taşhan ve eski Hastane bölgesinde tutuldukları belgelerle ortaya konan 33 Avusturalyalı askerden 3 tanesi Afyonkarahisar'da vadesiyle ölmüş ve bu askerler Afyonkarahisar'da defnedilmiş. Afyonkarahisar'da ölen Avusturalyalı üç askerin isimleri: Stephen John Gilbert, Albert Edward Knaggs, Michael Williams...Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

Re: Çanakkale Cephesinde esir alınan Avustralyalı askerler

Mesaj gönderen modestus » 22 Haz 2009, 09:57

bir solukta okudum,Türkün asilliğini anlatan düşmanlarına bile insan gözüyle bakan güzel bir alıntı,teşekkür ederim..

Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1438
Kayıt: 23 Şub 2008, 19:26
cinsiyet: Erkek
Konum: Quick Step Cycling Team
İletişim:

Re: Çanakkale Cephesinde esir alınan Avustralyalı askerler

Mesaj gönderen tasiyici » 29 Haz 2009, 15:12

keşke diğer milletlerde anlasalar bizim insanımızın iyi oldugunu

Cevapla