Virüsleri cebinizde temizleyin!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28968
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Virüsleri cebinizde temizleyin!

Mesaj gönderen velociraptor » 17 Haz 2009, 17:18

Resim

Flash belleklerin, kronikleşmiş sıkıntılarından olan autorun virüslerinden, hafıza kartınız da nasibini aldıysa, bu virüsleri bilgisayara bağlamadan Symbian'da temizlemeniz artık mümkün.

Uygulama autorun dosyalarına dair ayrıntıları content ekranında göstrebiliyor.

Ar.inf isimli küçük aracımızın tek görevi, adından da anlaşılacağı üzere, "autorun.inf" dosyalarını temizlemek. Bu küçük zararlıların Symbian'da faaliyette olamıyor oluşunu fırsat bilerek temizleme işlemini gerçekleştiren yazılım Python tabanlı olarak geliştirilmiş.

Autorun virüsleri hafıza kartınıza da bulaştıysa, bilgisayarınıza bağlamadan temizlemek için bu yazıyı okumanızda fayda var.

"ar_inf" Nasıl Kullanılır?

[imghttp://static.shiftdelete.net/img/article/ar_inf_21244704141.png[/img]

Uygulamayı açtığınızda basit bir arayüzü ile karşılaşıyorsunuz. Seçenekler diyerek menüye girdiğinizde Autorun yazısını göreceksiniz. Burada dört farklı seçenek mevcut.

"Check" seçeneği hafıza kartınızda virüs bulunup bulunmadığı kontrol ediyor. "Content"e geldiğinizde kartınızdaki virüs hakkında bilgi alabiliyorsunuz. "delete" de tahmin edeceğiniz üzere virüsleri tek tıkla anında temizliyor.

Autorun.inf dosyaları tek tıkla çok hızlı bir biçimde temizleniyor.

Symbian S60 3. sürüm cihazlar ile Python 1.4.5 ve üzeri yüklü olduğu takdirde çalışan uygulama signed (sertifikalandırılmış) olarak geldiğinden, herhangi bir sertifika sorunu ile karşılaşmıyorsunuz. Yine bu uygulama da; Python ile geliştirilen Symbian uygulamalarında olduğu gibi; Python'un yüklü olduğu dizine kurulmadığı takdirde hata veriyor. Uygulamayı Buradan indirebilirsiniz.

MilliyetCevapla