Supriz Yumurtalar

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Supriz Yumurtalar

Mesaj gönderen daddy_cool » 28 Eyl 2006, 19:00

Burada sizlerle birkaç programın süpriz yumurtasını paylaşmak istedim.İlkönce bilmeyen arkadaşlarımız için süpriz yumurta nedir onu açıklayacağım.
Süpriz Yumurta:

Bir uygulama geliştirme projesinde emeği geçen tüm programcıların isimlerinin, uygulama içerisinde görüntülenmesi, yazılım geliştiriciler arasında gelenek halini almıştır. Bu işlem, filmlerden alışıldığı üzere, isimlerin ekranda listelenmesi ile gerçekleştirilir. Ancak programcılar isimlerinin görüntülenmesi için, uygulamalar içerisine günlük işlerden yorulan Office ve Windows kullanıcılarını rahatlatacak eğlenceli araçlar da saklayabilirler. Bu tür esprili eklentiler, literatürde Easter Egg, yani "Sürpriz Yumurta" olarak adlandırılırlar. Bu isim, söz konusu eklentilerin ne el kitabı ne de yardım dosyalarında bulunmadığı, karşınıza sadece tesadüfen çıkabileceğini gösteriyor.

Gelelim Süpriz Yumurtalara:

Nero Burning Rom
Yazılım Geliştiricileri

Nero Burning Rom sürprizi: En çok kullanılan CD yazma programlarından biri olan Nero Burning Rom'un geliştiricilerinin isimlerini görmek için Help/About komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki herhangi bir noktaya iki kere tıklayın. Bunun sonucunda geliştiricilerin isimleri pencerenin altından geçmeye başlayacaktır. İsimlerin geçiş stillerini değiştirmek için pencere üzerindeki herhangi bir yere iki kere daha tıklamanız yeterli olacaktır.

Paint Shop Pro 7
Kedi Tutan Köpek

İlginç görüntü: Yaygın olarak kullanılan resim düzenleme programlarından Jasc Paint Shop Pro 7 geliştiricilerinin kullanıcıları için hazırladığı sürprizi görmek için, ilk olarak programı açın ve Help/About Paint Shop Pro komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda ekrana gelen pencerenin sol üst köşesinde bulunan Jasc Software logosuna, [Shift] tuşu basılı durumdayken, fare ile iki defa tıklayın. Daha sonra hiçbir işlem yapmadan "JASCSOFTWARE" kelimesini tuşlayacak olursanız, karşınıza ağzında kedi tutan bir köpek resmi ekrana gelecektir.Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 28 Eyl 2006, 19:03

Aklıma gelmişken WinRAR'ın süpriz yumurtasını da söyliyeyim.
İlk önce WinRAR'ı açın yukarıdaki Menüden YARDIM'a Tıklayın ve ordan da WinRAR Hakkında... 'ya tıklyın açılan pencereden de Winrar'ın simgesine Farenin SOL tuşu ile çift tıklayın bakalım ne oluyor. :wink:

Cevapla