Cep telefonunda sosyal ağ

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Cep telefonunda sosyal ağ

Mesaj gönderen uçs » 12 Haz 2009, 03:43

Resim

Bilgisayar üreticisi HP, akıllı cep telefonu bazlı bir sosyal ağ üzerinde çalıştığını açıkladı.

Frendlee ismindeki ağ kullanıcıya en yakın olan kişilerin listesini, mesajlarını ve aramalarını değerlendirerek, çıkartıyor. Sık görüşülen kişiler arkadaş listenin başında geliyor. Böylece kullanıcı, kişi listesinden örneğin sevgilisine ulaşmak için fazla çaba harcamasına gerek kalmıyor. Şirketin Palo Alto’da bulunan araştırma merkezinin başındaki Bernardo Huberman, Frendlee’nin kullanıcının iletişim kurduğu kişiler etrafında bir ağ geliştirdiğini söyledi.

“Eğer bu kişilerle iletişim kurmayı bırakırsanız ya da olduğundan daha az konuşursanız listenin üst sırasından düşmeye başlarlar.” Uygulama, Eylül’de Almanya Bonn’da yapılacak Mobile HCI konferansında lansmanı yapılmadan önce labaratuvar testine tabi tutuluyor.

Frenlee’nin öne çıkan özelliği kullancıyı sadece ciddi anlamda takip edebilecek kişiler için olması. Uygulama, kişinin mesajlarını ve aramalarını inceleyerek ona en yakın kişilerin listesini oluşturuyor.Kullanıcılar, kimin hangi içeriğe erişebileceğini de kontrol edebilecek. Frendlee şu an için sadece Windows Mobile ve Google Android işletim sistemleri üzerinden çalışıyor. Blackberry versiyonu ise Mayıs ayında yapılan Wireless Enterprise Sempozyumu’nda tanıtıldı.

CNETCevapla