Larrabee projesi 2011 yazına

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
diceratops
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1319
Kayıt: 05 Eyl 2008, 12:23
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Larrabee projesi 2011 yazına

Mesaj gönderen diceratops » 11 Haz 2009, 19:16

Resim
Daha geçtiğimiz günlerde performansı Nvidia GTX 285 ile eşdeğer olduğu gündeme getirilen Intel'in harici grafik pazarına giriş anahtarı Larrabee'nin bundan 2 yıl sonra piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Bu söylentilerin altında yatan sebep, an itibariyle 45nm'lik üretim teknolojisinin ürünü olması beklenen Larrabee'nin öne sürüldüğü gibi 45nm ile imal edilmesi halinde, yonganın Nvidia'nın GT200 çekirdeğinden %65 daha büyük olacağı. Bu ihtimalin gerçekleşmesi halinde Larrabee tam tamına 971 mm²'lik bir GPU olacak ki, bu da inanılmaz büyük bir alana tekabül ediyor. Buna karşın Intel'in 32nm'lik üretim teknolojisini kullanması halinde ise çekirdek alanı 650 mm²'lik bir yer kaplayacak. Hatırlayacak olursak bundan evvel birkaç kez ertelenen Larrabee'nin Intel tarafından gelen son bilgilendirmede önümüzdeki yılın ilk yarısında piyasaya sürüleceği belirtilmişti. Velhasıl, 32nm'lik süreçte üretilen Larrabee'nin gerçekten de Intel'in belirttiği tarihte piyasadaki yerini alabilmesi hemen hemen imkansız velev ki 45nm'den vazgeçerlerse.

Bununla beraber, Larrabee'nin denildiği üzere 2011 yılı yazında çıkması halinde, çözümün şimdiki GTX285 ile aynı performansı vermesi tabii ki hiçbir anlam ifade etmeyecek performans açısından. Ne de olsa o tarihte çıkacak ATI ve Nvidia çözümleri şimdikilerden en az 4 kata kadar daha yüksek başarım sağlayacaklar. Tabii bu Larrabee'nin şimdikiyle aynı performansta kalması durumunda geçerli olacak -son derece çürük- bir önerme ki, doğal olarak Intel'in de bu zaman aralığında eli armut toplamayacak.


KaynakCevapla