Cyborg askerler geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Cyborg askerler geliyor

Mesaj gönderen uçs » 10 Haz 2009, 04:04

Resim

Uzmanlar "Robot askerler" üretmeye hazırlanıyor...

Bugüne kadar üretilen robotlar dünyada yaşayan canlıların hareketleri ve özellikleri yılanlardan kız böceklerine kadar kopyalanarak kullanılıyordu. Bazı araştırmacılar ise canlıları uzaktan kumandalı cyborg'lara çevirermek ve içlerine mikroçipler yerleştirmek için çalışıyorlar.

Amerikan savunma teknolojisi ajansı DARPA (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı), böceğin kelebek olmadan önceki kozasının içine çok küçük cihazlar yerleştirme amacıyla başlatılan Hibrid Haşarat Mikro Elektrik Mekanik Sistemler isimli projesine 80 milyon dolar yatırdı. Böcekler kozadan çıktıklarında bilimadamları GPS, radyo ya da ultrasonik sinyaller kullanarak böcekleri kontrol etmeyi umduklarını belirttiler. Bu şekilde düşmanlar hakkında bilgi almak için gizli dinleme cihazları yerleştirmeyi planlıyorlar. Çin'in Shandong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden bilimadamları şu anda uzaktan kumandalı, nöral elektrotları kullanarak yönlendirilebilen güvercinleri ve fareleri olduğunu iddia ediyorlar.

Amerikan Ordusu'nun son amacı insani cyborg savaşçı yapmak. DARPA'nın Cognitive Technology Threat Warning System isimli programı, akıllı optik sistemler sayesinde hem askerlere çok geniş bir görüş açısı sağlayacak hem de harekata karşı anında tepki verme şansı verecek. Özel bir başlığın alın bölgesinde yer alan elektrotlar kullanan sistem askerin beyin dalgalarını sürekli olarak izleyerek bir tehdit durumu olup olmadığını ölçümleyebilecek ve buna uygun olarak bir alarm oluşturacak.

DARPA tarafından geliştirilen diğer sibernetik sistemler ise aşağıdaki resimdeki gibi enerjiyle çalışan eksoskeletonları içeriyor. Bu makine askerle daha fazla güç ve dayanıklılık sağlarken, makinede aynı zamanda yorgunlukla savaşmak ve ağrıyı önlemek için manyetik beyin stimülatörleri bulunuyor.

veteknolojiCevapla