AMD İstanbul resmileşti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

AMD İstanbul resmileşti

Mesaj gönderen uçs » 02 Haz 2009, 16:55

AMD yaptığı bir açıklamada, kod adı İstanbul olan iki, dört ve sekiz soketli sunucular için dünyanın ilk altı çekirdekli sunucu işlemcisini tanıttı.

Resim

“İstanbul” kod adlı altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, AMD’nin sunucu müşterilerine her fiyat noktasında, benzersiz platform esnekliğiyle azami değer sunacak.

AMD tek bir platformda yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemciyle daha çok çekirdek ve ölçeklenebilirlik ihtiyacını, dört çekirdekli AMD Opteron işlemcilerle de maliyet ve enerji açısında verimlilik ihtiyacını karşılıyor. Altı çekirdekli AMD Opteron işlemci tabanlı sistemler, bu ayın başından itibaren Cray, Dell, HP, IBM ve Sun gibi önde gelen OEM’lerin sistemlerinde sunulmanın yanı sıra, ana kart ve altyapı ortakları tarafından da desteklenecek. Altı çekirdekli AMD Opteron işlemcilerin HE, SE ve EE modellerinin de 2009’un ikinci yarısında piyasaya çıkması bekleniyor.

•Altı çekirdekli AMD Opteron işlemciler, mevcut platform altyapısının yanında düşük maliyetli ve enerji tasarruflu DDR2 bellek mimarisiyle sistem alım maliyetlerini düşürmeye yardımcı oluyor.
•HPC, sanallaştırma ve veritabanı iş yükleri, işlemciler arası atalet ve trafiği azaltmaya yardımcı olan HT Assist ile %60’a kadar arttırılmış STREAM bellek bant genişliğinden yarar sağlıyor.
•AMD-V ve AMD-P sanallaştırma ve enerji yönetimi özellikleri tüm performans ve enerji kuşaklarında kullanılarak seçeneklerden ödün verme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.
•Yeni altı çekirdekli AMD Opteron işlemci, aynı platformda önceki dört çekirdekli işlemci nesline göre yüzde 30’a kadar daha fazla watt başına performans sağlıyor.

CNETCevapla