Spam giderek yayılıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Spam giderek yayılıyor

Mesaj gönderen uçs » 28 May 2009, 03:03

Resim

Güvenlik firması Symantec’in yaptığı bir araştırmaya göre spam (çöp) mesajlar artık tüm e-postaların yüzde 90,4’lük kısmını oluşturuyor. Bu her 1.1 e-postadan birisinin spam olduğu anlamına geliyor.

Rapor ayrıca spam e-postalarının Nisan ve Mayıs ayları arasında %5.1 oranında arttığı bilgisini de içeriyor. Aynı rapora göre kötü amaçlı kişiler artık iyi olarak bilinen siteleri kötü emellerini gerçekleştirmek amacıyla kırıyor. Rapora göre kötü amaçlı program içerdiği için engellenen alan adlarının %84.6’sı bir yaşını aşkın durumda. Sosyal ağlarda içerik kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için spam ihtimali daha da fazla artıyor.

Symantec MessageLab baş analisti Paul Wood spamcıların daha iyi bilinen yani çok tıklanan internet sitelerini hedef aldığını belirtti ve ekledi: “Eski güvenli alan adları SQL veri tabanlarına yapılan saldırılar nedeniyle tehlikeye maruz kalabilir.”

Raporda ABD’de en çok spamın sabah saat 9 ve 10 arasında gönderilirken akşam saatlerinde ise bu sayının düştüğü belirtildi. Asya Pasifik ülkelerinde ise en çok spam sabahın erken saatlerinde gönderiliyor.

Spam yüzeyi geçtiğimiz sene bir kaç kötü amaçlı yazılımları barındıran internet sağlayıcılarının kapatılmasından sonra düştü. Ancak spamcılar kendi ağlarını tekrar kurarak geri döndüler.

CNETCevapla