Yaşam aslında önceden başlamış

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Yaşam aslında önceden başlamış

Mesaj gönderen uçs » 22 May 2009, 04:14

Resim

Yeni bir araştırma 3.9 milyar yıl önceki asteroit bombardımanının Dünya üzerindeki yaşamı tamamen yok etmediğini ortaya koydu.

Uzmanlar şimdiye dek İrlanda büyüklüğündeki dev asteroitlerin Dünya'nın sert yüzeylerini erittiğini ve gezegendeki yaşamın tamamını yok ettiğini düşünüyordu.

Ancak Colorado Üniversitesi'nden bir ekibin araştırması ve geliştirdikleri yeni üç boyutlu bilgisayar simulasyonu Dünya'nın katı yüzeylerinin büyük bölümünün ve onlar üzerindeki mikropların asteroit yağmurundan hayatta kalabildiğini ve hatta bu zor koşullarda gelişebilmiş olabileceğini gösteriyor.

Bulgular, Dünya üzerinde yaşamın başlangıcını 4.4 milyar önceye çekiyor.

Araştırmanın başındaki Oleg Abramov, Nature dergisine açıklamasında, "Bu sonuçlar yaşamın başlangıcını 4.4 milyar yıl önceye yani ilk okyanusların oluştuğu düşünülen zamana çekiyor" diye konuştu.

Bu dönem üzerinde çalışan ekip, aydan getirilen kaya ve diğer meteor örnekleri ile komşu gezegenlerin yüzeyindeki çukurlu bölgelere ait verilerden faydalanarak bu dönemdeki asteroit bombardımanına ilişkin üç boyutlu bir model geliştirmiş.

Simulasyonda dev asteroitler, gelişigüzel bir şekilde Dünya'ya çarpıyor. Ekip daha sonra bu asteroit çarpmalarının Dünya'nın sıcaklığı üzerindeki etkilerine de bakmış.

Ekip, araştırmaları sonucunda bu göktaşı yağmuru döneminin neticesinde Dünya yüzeyindeki canlıların tamamının yok olmadığı, bazılarının hayatta kaldığı bilgisine ulaştı.

veteknolojiCevapla