BSG!: Engelli Siteler için Hosts Düzenleyici

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28959
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

BSG!: Engelli Siteler için Hosts Düzenleyici

Mesaj gönderen velociraptor » 21 May 2009, 18:30

Resim

Bu aralar bu konuda yeni bir gelişme olmasa da biliyoruz ki ülkemizde siteler sansürleniyor ve günün birinde herhangi bir site bilinmeyen bir sebeple engellenebilir. Şimdi daha önce sansür kurbanı olan siteleri tek tek yazmanın anlamı yok. Konuyla ilgili Serdar Kuzuloğlu'ndan güncel bir yazıyı buradan okuyabilirsiniz. İşte bu iç karartıcı konuyu kısaca geçip çözümü kolaylaştırsın diye yaptığım minik uygulamaya geçelim.

BSG!, aslında bir hosts editörü. Farkı ise alan adlarının karşılığı olan IP adreslerini çözümleyebilmesi. Yani yarın bir gün mesela abc.com engellenirse internette fellik fellik hosts'a girecek IP aramamanız için var. Kurulum gerektirmiyor. Şimdilik çok lazım değil gibi ama atın köşeye dursun derim, ertesi gün ne olacağı belli olmaz.

Windows XP ve Vista'da çalışıyor. Windows 7'de büyük ihtimalle çalışmayacaktır. .Net Framework 2.0 gerektirdiğini de ekleyeyim. Yüklü değilse Windows Update'ten ya da buradan alabilirsiniz.

Kullanımını kısaca anlatayım. Yazılımı açtığınızda hosts dosyasındaki mevcut girdiler listelenecek. Diyelim ki, erişemediğimiz site http://www.thepiratebay.org olsun. Alan adı metin kutusuna bu adresi girip "Çözümle"ye tıklayınca IP adresi sağda belirecek. Daha sonra "Ekle"ye tıklayarak adresi ve karşılığı olan IP'yi listeye ekleyebilirsiniz. Silmek istediklerinizi "Sil"e tıklayarak silebilirsiniz şeklinde saçma bir cümle kullanmak istemezdim ama kullanmışım bile. Değişiklikleri kaydetmek için "Kaydet"e tıklamak gerekiyor. "DNS Önbelleğini Temizle" butonu "ipconfig /flushdns" komutunu çalıştırarak DNS önbelleğini silmeyi amaçlıyor (DNS Client hizmeti çalışmıyorsa buna gerek yok). Tabii bilgisayarı baştan başlatmak değişikliklerin geçerli olması için en sağlıklı çözüm. Gayet açıklayıcı oldu sanırım.

Erişimedeğiniz siteleri örnek üstünden gidecek olursak, hem http://www.thepiratebay.org hem de thepiratebay.org olarak (www olmadan) ayrı ayrı çözümleyip listeye eklemeniz tavsiye edilir.

BSG!, hosts dosyasını düzenlediğinde baştaki etkisiz satırları da kaldıracak. Bu, zararsız ve hatta hosts boyutunu küçültücü olduğu için faydalı sayılabilecek bir işlem.

Download:

Kod: Tümünü seç

http://gghaberver.googlepages.com/BSGv1000.zip
Kaynak:

Kod: Tümünü seç

http://www.borkenek.com/2008/12/bsg-engelli-siteler-iin-hosts.html
ALINTIDIRKullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 462
Kayıt: 03 Nis 2007, 21:24
Konum: Adana

Re: BSG!: Engelli Siteler için Hosts Düzenleyici

Mesaj gönderen Quarentina » 30 May 2009, 18:41

Usta win 7 kullanıyorum çalışmayacak demiş denendimi? veya win 7 için yasaklı sitelere girmenin yolları neler.Dns kullanıyorum ama bazen dnslerde problem oluyor ve silmem gerekiyor interneti cok yavaşlatıyor silincede baştan aramam gerekiyor.Lütfen yardım.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28959
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: BSG!: Engelli Siteler için Hosts Düzenleyici

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Tem 2009, 21:21


Cevapla