Havalı piller otomobilleri çalıştıracak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Havalı piller otomobilleri çalıştıracak

Mesaj gönderen uçs » 20 May 2009, 18:08

Halen araştırma aşamasında olan ve havayla çalışan yeni tip piller, şu an piyasada bulunan herhangi bir enerji depolama cihazından 10 kat daha fazla enerji saklayabiliyor.

Resim

Araştırmacılar bu yeni teknolojinin elektrikli otomobilleri çalıştırmak için de kullanılabileceğini belirtti. St. Andrews Üniversitesi Kimya Bölümü Profesörü Petter Bruce, şu ana kadar elde edilen sonuçların heveslendirici olduğunu ve beklentilerinin üzerinde çıktığını belirtti.

Araştırmacıların üzerinde çalıştığı fikir günümüzün tekrar şarj edilebilir Lityum pillerde bulunan Lityum Kobalt Oksit elektrodu geçirgen Karbon Elektrod ile değiştirmekten oluşuyor. Bu, hücrede bulunan Lityum iyonlara ve elektronlara ortamda bulunan hava ile tepkimeye girmesini sağlıyor.

Araştırmaya göre yeni tasarım, taşınabilir elektronik cihazların performansını arttıracak ve yenilenebilir enerji endüstrisine büyük bir katkıda bulunacak. STAIR adlı projenin ürünlerinin, günümüzde satılan tekrar doldurulabilir pillerden daha ucuz olması bekleniyor. Çünkü geçirgen karbon, kobalt oksitten daha ucuz.

Araştırmayı yürüten Profesör Petter Bruce, “buradaki asıl nokta oksijeni tepkime elemanı olarak kullanmak” diyor.

Dört yıl sürmesi planlanan proje iki sene önce başladı ve Haziran 2011’de bitmesi bekleniyor. Bruce, STAIR’in ürülerinin piyasada satılmaya başlanmasına henüz beş yıl olduğunu öngörüyor.

CNETCevapla