Apple'a 'sansür' davası

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Apple'a 'sansür' davası

Mesaj gönderen uçs » 17 May 2009, 16:18

Apple’a 2008 Aralık ayında iPod ve iPhone için iTunes’dan başka programların kullanılmasını anlatan bir forumu kapattırdığı için dava açıldı.

Resim

İnternette insanların haklarını savunan Electronic Frontier Foundation forumu yöneten OdioWorks şirketinin avukatlarına giderek Amerikan Federal Mahkemesi’ne Apple’ın aleyhinde şikayette bulunmak için çalışma başlattı.BluWiki adlı forumda 2008 sonlarında iPod ya da iPhone üzerinde Winamp gibi programların nasıl çalıştırılabileceğini anlatan bir başlık açılmıştı. Bu tip programlar sayesinde Apple’ın çevrim içi müzik mağazası iTunes’dan daha kolay bir şekilde içerik indirilebiliyor.

Ancak Apple’ın avukatları Odioworks’e eğer ilgili başlık kapatılmazsa kullanılan teknolojinin değiştirilmesi nedeniyle dava açacaklarını bildirdi. Derneğin avukatı Fred von Lohmann Apple’ın bu davranışının hak korumak olmadığını, düpedüz sansür olduğunu belirtti. "Bilişim ürünleri üzerinde değişiklik araştırmaları yapmak yasaldır" diyen Lohmann, "tartışma forumlarında bu tip araştırmaların yayınlanmasında bir sorun olmadığını' belirtti.

Dava, BluWiki’nin mahkemede ilgili başlık aracılığıyla zararlı hiçbirşey yapmadığını deklare etmesini ve Apple’dan tehditini geri çekmesini talep ediyor. OdioWorks’ün sahibi Sam Odio Bluwiki kullanıcılarının hürriyetini ciddiye aldığını belirtti. “Apple ve benzeri gruplar BluWiki gibi sitelerin bu tip başlıkları barındırmasına karşı çıkmamalı".

CNETCevapla