Türkçe SMS dönemi başlıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Türkçe SMS dönemi başlıyor

Mesaj gönderen uçs » 16 May 2009, 16:56

Türkçe karakterleri ihtiva eden kısa mesaj hizmetinin verilmesi ile ilgili yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlandı.

Resim

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun Kısa Mesaj Hizmetlerinde Türkçe Karakter Kullanımına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı.

Gazete'nin ifadesine göre:

(1) Bu Yönetmeliğin amacı, Türkçe karakter ihtiva eden kısa mesaj hizmetinin, tüketicilerin ekonomik açıdan fayda ve menfaatlerinin korunması temelinde sunulması ile bu özelliği haiz telsiz ve telekomünikasyon terminal ekipmanlarının piyasaya arzı hususunda imalatçı, üretici, yetkili temsilci, dağıtıcı ile işletmeci tarafından yürütülecek faaliyetlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

(2) Bu Yönetmelik,
a) Türkçe karakterleri ihtiva eden kısa mesaj hizmetinin verilmesi ile bu özelliği haiz telsiz ve telekomünikasyon terminal ekipmanlarının piyasaya arzı hususunda imalatçı, üretici, yetkili temsilci, dağıtıcı ile işletmeci tarafından yürütülecek faaliyetleri kapsar.

b) Yurtdışında sonlandırılacak ya da yurtdışından gönderildiği halde yurtiçinde ücretlendirilecek kısa mesajlar ile bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce piyasaya arz edilen cihazları kapsamaz.

SMS ve MMS mesajlarında ç, ğ, ı ve ş gibi Türkçe karakterler kullanıldığında tek mesaj yerine çift mesaj parası alınıyordu. Konuyu çözmek için uluslararası standartlarda değişiklik yapıldı ve artık kullanıcılar fazla para ödemeden de Türkçe karakter içeren mesajlar gönderebilecekler. Yeni yönetmelik 1 Temmuz 2009 tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

CNETCevapla