Intel AB'nin kararına itiraz edecek

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Intel AB'nin kararına itiraz edecek

Mesaj gönderen uçs » 13 May 2009, 18:26

Avrupa Komisyonu tarafından 1.45 milyar dolarlık cezaya çarptırılan Intel cephesinden resim açıklama geldi.

Resim

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Paul Otellini’den yaptığı açıklamada karara itiraz edeceklerini açıkladı. İşte Intel'in resmi açıklaması:
“Intel olarak bu karara itiraz edeceğiz. Söz konusu kararın yanlış olduğuna ve çok yüksek rekabetin yaşandığı, sürekli yenilikçilik, gelişmiş ürün performansı ve aynı zamanda uygun fiyatlar gerektiren mikroişlemci pazarının gerçeklerini görmezden geldiğine inanıyoruz. Tüketiciler söz konusu durumdan hiç bir şekilde zarar görmemişlerdir. Intel temyize başvuracaktır.”

“Uygulamalarımızın Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğunu düşünmüyoruz. Bir firma satışlarda öne geçerken diğerinin geride kalması, yalnızca iki büyük tedarikçinin bulunduğu rekabetçi bir pazarın doğal sonucudur. Komisyon’un Rekabetten Sorumlu Kurulu, bu karardaki iddiaların aksini ortaya koyan çok önemli kanıtları kabul etmemiş veya görmezden gelmiştir. Bizler, bu kanıtların, bir firmanın iyi işler yaptığında pazar arafından ödüllendirildiğini, yapmadığında ise pazarın buna göre bir tutum sergilediğine inanıyoruz.”

“Intel hiç bir zaman maliyetinin altına satış yapmamıştır. Bunun yerine, düzenli olarak yenilikçiliğe, üretime ve lider teknolojiler geliştirmeye yatırım yapmıştır. Sonuçta, yüksek miktarlarda üretim yapabilen dünyanın lider mikroişlemci üreticisi olarak, ürünlerimizin fiyatlarını düşürebiliyor, son derece rekabetçi bir pazarda rekabet edebiliyor ve tüm bu avantajları tüketicilere yansıtabiliyoruz.

“Bu konudaki belirgin bakış açımıza rağmen, temyiz sürecinde Komisyon ile birlikte uyum içinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz. Son olarak, Intel’in, Avrupa’ya ve dünyaya, endüstrinin en iyi işlemcilerini daha düşük fiyatlarla sağlamak adına ürün ve teknolojilerine yatırım yapmaya devam edeceğini bir kez daha hatırlatmak isterim.”

Intel'e kesilen ceza ile ilgili haberimizi okumak için tıklayın.

http://cnetturkiye.com/haberler/63-isle ... ntele-ceza

CNETKullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28969
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Intel AB'nin kararına itiraz edecek

Mesaj gönderen velociraptor » 15 May 2009, 16:51

AMD cephesi, Intel'e kesilen cezayı yorumlamakta gecikmedi
Intel'e gün itibariyle AB tarafından kesilen 1.44 Milyar Dolarlık cezai yaptırım, AMD cephesinde büyük bir memnuniyetle karşılandı.

Konuyla ilgili konuşan AMD'nin tepesindeki isim Dirk Meyer, AB tarafından alınan bu karar neticesinde, adil rekabetin hüküm sürdüğü bir pazarın egemenliği yönünde çok önemli bir adım atıldığına değinerek, bu kararla beraber artık Intel'in değil müşterilerin yönlendireceği bir bilişim dünyasına biraz daha yaklaşıldığını vurguladı.

Konuyla ilgili bir başka demeç ise firmanın hukuk işlerinden sorumlu Tom McCoy'dan geldi. Coy konuşmasında, alınan bu kararın Intel'in tekelciliğine ve fiyat baskısına bir son vereceğine değinerek, kullanıcıların bundan böyle "daha yenilikçi, daha ucuz ve daha değerli" ürünlerle özgürce tanışabileceklerini dile getirdi.

Hafızaları tazelemek babında, Intel'in tekelci hereket tarzından ötürü başının sadece AB ile derde girmediğini de hatırlatalım. Hafızası sağlam okurlarımızın çok iyi hatırlayacakları üzere, Intel yine tıpatıp aynı sebeplerden ötürü, geçtiğimiz yıl Kore'de, bundan 4 yıl evvel de Japonya'da cezai yaptırıma tabi tutulmuştu. Halihazırda yine aynı sebeplerden ötürü, ABD'de Intel hakkında yürütülen hem FTC hem de New York Attorney General tarafından açılan 2 dava devam ediyor. Yine AMD'nin geçtiğimiz aylarda Intel'e açmaya hazırlandığı bir diğer dava dosyası da gelecek yılın bahar aylarında mahkemeye taşınacak. Keza Nvidia'nın da lisans ihlali temalı Intel'e açmış olduğu dava mahkemelere gelecek sene içerisinde intikal edecek.
Kynak:
http://www.fudzilla.com/index.php?optio ... 0&Itemid=1

Cevapla