1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Uyku Modundan Çıkıldığında Oluşan Network Kesintisi Sorunu.

Gönderilme zamanı: 01 Oca 2009, 16:46
gönderen dnzbzkn
Bilgisayarınızı uzun süre başı boş bıraktığınızda belirli süreler içerisinde Bekleme/Uyku moduna geçer. Bu özelliğin amacı tamamen enerji tasarrufu sağlamaktır. Siz bilgisayarınızın başında değilken önce Monitör’ünüz belli bir süre sonrada diğer donanımlarınız sırasıyla enerji harcamayı keser.

Bu daha çok taşınabilir bilgisayarlar için önemli bir olaydır. Çünkü taşınabilir bilgisayarlarımız üzerinde bulunan batarya sayesinde en fazla 2-3 saat bize hizmet verebilmektedir. Bu özellik sayesinde batarya sürenizi biraz daha arttırabilirsiniz.

Taşınabilir bilgisayar kullanıcıları Windows Vista yüklü ürünlerinde şöyle bir hata ile karşılaşabilirler.

Windows Vista, Bekleme/Uyku moduna geçtikten sonra bilgisayarınızın başına geçtiğinizde işletim sisteminizi açmak için herhangi bir tuşa basarsınız. Bu işlem sonrasında bilgisayarınız Bekleme/Uyku modundan çıkar ve işlerinize kaldığınız yerden devam edersiniz. Bazı durumlarda Windows Vista üzerinde Bekleme/Uyku modundan çıktığınızda Network bağlantılarınızın kopmuş olduğunu görürsünüz. Bu durumda bağlantılarınızı tekrar tazelemeniz gerekir.

Eğer böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız yapmanız gereken şey, Network kartınız üzerinde birkaç ayar değişikliği yapmak. Bu sorunu gidermek için yapmamız gereken değişikliği aşağıda görebilirsiniz;

1. Öncelikle Computer –> sağ-tuş –> Manage (Yönet) seçeneği içerisine giriyoruz. Açılan pencere üzerinden Device Manager (Aygıt Yöneticisi) üzerine tıkladığımızda, sağ tarafta bilgisayarımız üzerinde bulunan bütün donanımların listesini göreceğiz. Bunlar arasından Network Adapters seçeneğine tıklayarak değişiklik yapacağımız Network Kartı üzerine sağ-tuş yapıyoruz ve Properties‘e giriyoruz.

Resim

2. Karşımıza gelen özellikler penceresi üzerinden Power Management sekmesine tıklıyoruz. Bu bölümde göreceğiniz Allow the computer to turn off this device to save power seçeneğinin yanında bulunan onay işaretini kaldırdığınızda yaşamız olduğunuz Network Kesintisi sorunu ortadan kalkacaktır.

Resim

Alıntıdır...