Vista’da Bilgisayar Kilitleme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Vista’da Bilgisayar Kilitleme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Mesaj gönderen dnzbzkn »

Windows Vista’da Bilgisayar Kilitleme (Win+L) Özelliği Nasıl Kapatılır?

Windows 2000 ve sonraki işletim sistemleri ile birlikte Bilgisayar Kilitleme özelliğini kullanmaya başladık. Özellikle şirket çalışanları bilgisaylarının başından geçici olarak kalktığında bu özelliği kullanırlar. Bilgi güvenliğini sağlamak için atılmış güzel bir adım olarak tanımlayabiliriz.

Kullanıcılar bilgisayarlarını terkederken çalışmış oldukları dökümanlara ve mevcut verilerine başkaları tarafından müdahele edilmemesi için bu özelliği kullanabilirler. Bilgisayarımızı kilitlemek için iki farklı yöntem kullanabiliriz.

- Win+L tuş kombinasyonunu kullanmak. (En sık kullanılan yöntem)

- Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak karşımıza gelen pencere üzerinden Bilgisayarı Kilitle yolunu kullanmak.

Bazı durumlarda bu özelliğ devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Özellikle sistem yöneticileri bu tarz şeylere ihtiyaç duyabilirler.Win+L özelliğini devre dışı bırakmak için Registry kayıtları içerisinde değişiklik yapmamız gerekiyor. Dilerseniz bu adımları sırasıyla görelim;

1. Öncelikle Start Menu öğemize tıklıyoruz ve Search Bar üzerine regedit.exe yazarak Registry Editor‘ü çalıştırıyoruz.

Resim

2.Registry Editor açıldıktan sonra aşağıdaki adımları izliyoruz;

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System

System anahtarı altına bir tane 32-Bit DWORD değeri oluşturmamız gerekiyor. Bu değerin özellikleri aşağıdaki gibi olmalı;

Value Name : DisableLockWorkstation
Value Data : 1

Bu işlemlerden sonra Bilgisayar Kilitleme özelliğimiz devre dışı kalacaktır. Eğer tekrar aktifleştirmek istiyorsak değerimizin özelliğini aşağıdaki gibi değiştirmemiz yeterli olacaktır.

Value Name : DisableLockWorkstation
Value Data : 0

Resim

Yukarıdaki adımları uygulamak size zor geliyorsa aşağıdaki arşiv dosyasını indirerek gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

http://www.docums.net/wp-content/uploads/disable-enable-lock-workstation.rar
Alıntıdır...