Dünya dışı yaşamın ilk fotoğrafı mı ?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dünya dışı yaşamın ilk fotoğrafı mı ?

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Avrupa Uzay Ajansı'na ait Huygens sondasının çektiği fotoğraflarda dünyadışı yaşama ait izler bulunduğu iddia edildi.

Satürn'ün aylarından Titan'ın yüzeyinde bilgi toplayan Huygens'in çektiği iki ayrı fotoğraf karşılaştırıldığında, ikinci fotoğrafta sıvı olduğu tahmin edilen noktalar tespit edildi.

Diğer gezegen ya da aylarda görülen donmuş göllerden farklı bir yapıya sahip sıvının "çiy damlası" olduğu tahmin ediliyor.

Çiy, atmosferik sınır tabakadaki hava parselinin aktüel buhar basıncının, yüzeyin sıcaklığına ait doymuş buhar basıncından daha yüksek olması sonucu, havadaki su buharının soğuk yüzey ve / veya cisim üzerinde yoğunlaşarak sıvı faza geçmesi olarak tanımlanıyor.

Daha açık bir dille çiy, geceleri havanın soğumasıyla havada bulunan su buharının yoğuşarak oluşturduğu damlacıklar olarak ifade ediliyor.

Bilim adamları Titan'daki çiyin oluşmasında Huygens'in etkisinin olduğunu düşünüyor. Ancak ne olursa olsun çiyin oluşabilmesi için atmosferde su buharının olması gerektiğini ve bunun daha önce Dünya hariç hiçbir yüzeyde tespit edilmediğinin de altını çiziyorlar.

Bunlara dayanarak konuşan bilim adamları çekilen fotoğrafın Titan'daki yaşamın izi olduğunu iddia ediyor.

Bütün bu iddialar aşağıdaki fotoğraflar esas alınarak yapılıyor ve henüz bilimsel açıdan bir geçerliliği yok. Ancak önümüzdeki günlerde Titan'la ilgili bilgi akışının artmasıyla olayın gün ışığına kavuşması bekleniyor.

Satürn ve sisteminin araştırılması amacıyla 1997 yılında fırlatılan Cassini-Huygens uzay aracı, gezegenlerin çekim gücünden yararlanarak yolculuğun hızlandırılabilmesi için Venüs (2 kez), Yer ve Jüpiter yakın geçişlerini gerçekleştirdikten sonra, 1 Temmuz 2004'te Satürn çevresinde yörüngeye girdi.

İki ayrı uzay sondasından oluşan araçtan, Huygens iniş aracı ayrılarak 14 Ocak 2005'te Satürn'ün en büyük uydusu Titan üzerine iniş yaptı.

Cassini yörünge aracı ise Satürn çevresinde değişen yörüngeler izleyerek gezegen ve çeşitli uyduları ile ilgili gözlemlerine başladı.

veteknoloji
Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 462
Kayıt: 03 Nis 2007, 21:24
Konum: Adana

Re: Dünya dışı yaşamın ilk fotoğrafı mı ?

Mesaj gönderen Quarentina »

bence her gezegende birileri yaşıo ama keşfedilmeyi bekliyorlar :D 5-10 seneye kadar bu dünyayı bitirir başkasına taşınırız..
Cevapla