İnternet TV 2009'da geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İnternet TV 2009'da geliyor

Mesaj gönderen uçs »

Televizyonların internetten yayınları almasıın sağlayan IPTV, 2009'da yayına başlıyor.

İnternet Protocol Television (IPTV), televizyona bağlanacak küçük bir cihaz sayesinde, binlerce kilometre uzaktaki kişilerle görüntülü konuşmak mümkün kılıyor.

IPTV, İngiltere ve Fransa'nın ardından 2009 yılında Türkiye'de de hizmete girecek. Söz konusu hizmet, set top box (STB) isimli cihaz üzerinden yürütülüyor. Bir ucu telefon hattına diğeri TV'ye bağlanan cihaz, internet tabanlı çalışıyor. IPTV platformu, TV yayını, isteğe bağlı içerik yayını, kişisel içerik kaydı, canlı yayını durdurma, gecikmeli yayın izleme, izle-öde sistemi, interaktif servisler, internet ve görüntülü iletişim gibi hizmetlerde tüketicilere çok çeşitli seçenekler sunacak. Müşteriler, IPTV üzerinden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilecekleri gibi online oyunlar da oynayabilecek. Türk Telekom'un IPTV projesini, bir Türk Telekom şirketi olan Argela, SeaChange ile birlikte geliştirdi.

Sistemin orta katmanı olarak ifade edilen 'Middleware Platformu', Argela mühendislerinin emeklerinin ürünü. HHHKullanıcı sayısı 8 milyonu aştıBerlin'de yapılan Genişbant Dünya Forumu'nda (Broadband World Forum Europe) açıklanan rapora göre dünyada IPTV servislerini kullanan kişi sayısı 2007 sonu itibariyle 7,9 milyona ulaşmış durumda. IDC'ye göre 2011 yılında bu rakamın 65 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Geçmişi daha 3 yıl olan IPTV'de kullanıcı sayısındaki artış hızı çok yüksek. IPTV'de geçtiğimiz bir yıl içindeki en büyük artış yüzde 231 ile Avrupa'da yaşandı; abone sayısı Fransa'da 2 milyon kişiye ulaştı.

veteknoloji
Cevapla