6 bin 600 kişide dijital cipli kimlik kartı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

6 bin 600 kişide dijital cipli kimlik kartı

Mesaj gönderen uçs »

Resim

İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında 6 bin 600 kişi, dijital cipli TC kimlik kartı sahibi oldu. Elektronik Kimlik Kartı'nın 2010'dan itibaren tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılması planlanıyor.

Vatandaşların yaşamını kolaylaştıracak, kurum ve kuruluşlarda daha hızlı hizmet alınmasını sağlayacak, kolay taşınabilir, taklit edilemez, uluslararası standartlara uygun Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı'nın dağıtımı başladı.

Bakanlık, Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı'na göre yürütülen projeyle sağlık, sosyal güvenlik ve pek çok kamu hizmetinde kullanılmak üzere güvenilir ve taklit edilemez bir kimlik kartı oluşturmayı hedefliyor. İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK tarafından ortak yürütülen projenin pilot uygulaması Bolu Valiliği Merkez İlçe Nüfus Müdürlüğü'nde başladı.

1 Eylül 2008 tarihinden itibaren kimlik kartı alacak kişilerin listesi Sosyal Güvenlik Kurumu ile Sağlık Bakanlığı tarafından belirlendi. 23 Ekim 2008 tarihine kadar 6 bin 680 kişiye dijital cipli TC kimlik kartı verildi. Bu sayının 10 bin kişiye çıkarılması için Bolu Merkez İlçesindeki çalışmalar sürüyor. Bolu'da projeyi yürüten Barış Mutlu, "Nüfus Müdürlüğü'ne çağrılan vatandaşlar, kimlik, ehliyet ve sağlık karnesi bilgilerini görevlilere bildirerek, parmak izlerini optik okuyucu aracılığıyla karta yüklüyor. Vatandaşlar akıllı kartlarını alırken şifrelerini de belirliyor." dedi.

Pilot uygulamanın ikinci aşamasından sonra oluşturulacak komisyon tarafından hazırlanan raporun sonucuna göre üçüncü aşamaya geçilip geçilmeyeceğine karar verilecek. Üçüncü aşama Bolu'nun tüm ilçelerini kapsayacak. Vatandaş memnuniyeti, uygulanabilirlik açısından başarının sağlandığı tespitinin sağlanması halinde, genel uygulamaya geçilecek.

Dijital kimlik uygulamasının sosyal hayata yansımaları da başladı. Bolu'daki eczaneler ile Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nin 4 polikliniğine akıllı kartları okuyabilen cihazlar konuldu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Bolu İl Müdürü Davut Eker, akıllı kart uygulamasının başlaması için SGK'da mevzuat değişikliğinin yapılacağını belirterek, "Son aşamaya gelindi, değişiklik en kısa zamanda yapılacak. Değişiklikle birlikte akıllı kart uygulaması başlayacak." müjdesini verdi.

Bolu Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Yusuf Kantacı da çalışmaların büyük bir hassasiyetle yürütüldüğünü söyledi. Kantacı şunları kaydetti: ''Öncelikle bakanlık tarafından belirlenen aileler Nüfus Müdürlüğümüze davet ediyoruz. Davetiyesi, nüfus cüzdanı ve 1 adet fotoğrafıyla birlikte müdürlüğümüze gelen vatandaşlara, çok kısa bir süre içerisinde yeni kimlik kartlarını teslim ediyoruz."

Kantacı, yeni kimlik kartlarının öncelikle eczanelerde, aile hekimliği birimlerinde, otomasyon sistemi bulunan hastanelerde ve bağlı polikliniklerde kullanılacağını aktardı.

KARTLARDA GÜVENLİK ÖN PLANDA

SGK ve TÜBİTAK tarafından yürütülen ortak projeyle, nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı olarak kullanılabilecek akıllı katta güvenlik ön planda. Sürücü ehliyetleri ile aynı boyuttaki akıllı kartta bilgiler, kartın ön yüzünde bulunan elektronik cip sayesinde korunuyor. Yeni kimlik kartı ile işlem yaptırmak isteyenlere 6 haneden oluşan bir şifre veriliyor, işlemler sırasında şifrenin 3 kez yanlış tuşlanması durumunda kart bloke oluyor. Bloke olan kart kullanılamıyor ve kart sahibi yenisini çıkartmak zorunda kalıyor. Karttaki bilgiler de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir yazılımla korunuyor. Ön yüzünde Türk bayrağı ve Türkiye haritası yer alan yeni kimlik kartının ortasında ay yıldız bulunuyor. Kartta fotoğraf, ad ve soyad, cinsiyet, doğum tarihi, geçerlilik tarihi, seri no ve TC kimlik numarasına bilgiler yer alıyor. Kartın arka kısmına ise anne-baba adı, önceki soyadı, doğum yeri, kan gurubu, dini ve medeni haline dair bilgiler yazılıyor.

SİGORTADAKİ KAÇAKLAR ÖNLENECEK

Uygulamayla vatandaşların tek kart ile tüm kamu kurumlarından hizmet alması mümkün olacak. Akıllı kart ilk aşamada sağlık ve sosyal güvenlik alanlarında kullanılacak. Akıllı kart uygulamasıyla sigorta kayıp ve kaçaklarının engellenmesi, işlemlerin hızlandırılması sağlayacak. Parmak izi uygulamasıyla sağlık karnesinin mükerrer kullanımı önlenecek. Akıllı kart, başkasının karnesiyle hizmet alma anlamındaki yolsuzluğu tamamen bitirecek. Ayrıca organize şekilde yürütülen reçete ve karne yolsuzlukları son bulacak. Parmak izi bulunan kartı, sadece sahibi kullanacak.

DİJİTAL ARŞİV PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

İçişleri Bakanlığı, nüfus ve vatandaşlık hizmetleri alanında 2009 yılı içinde 'Dijital Arşiv Projesi'ni devreye sokacak. Proje ile genel müdürlük ve il, ilçe nüfus müdürlüklerine değişik şekillerde ve standartlarda gelen nüfus dayanak belgelerini elektronik ortamda arşivlemek, kağıt ortamında bulunan belgeleri elektronik belge haline dönüştürmek, dönüştürülen belgelerin ve mevcut belgelerin tanımlanan iş akışları ile dolaşımını yönetmek, bu belgeleri doküman ambarları içerisinde güvenli bir şekilde saklamak ve belge ve bilgi kaynaklarına hızlı ve etkin ulaşım sağlanması hedefleniyor.

Böylece nüfus tescil belgelerinin aslının sistem içerisinden elektronik ortamda anlık görülmesini sağlayarak bilginin güvenliği temin edilecek. Zaman içerisinde aşınan, zarar gören ya da yok olan belgelerin elektronik ortamda güvenliği sağlanacak. Proje için 2009 yılında 1 milyon YTL ödenek ayrıldı.

veteknoloji
Cevapla