Seagate kendini kriptolayan dizüstü HDD sürücüleri çıkardı

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Seagate kendini kriptolayan dizüstü HDD sürücüleri çıkardı

Mesaj gönderen velociraptor »

Firmaya göre yazılım tabanlı kriptolama metodlarından farklı olarak, hard diskler birşeyler öğrenme gereksinimi olmadan kolayca kullanılabiliyor.

Seagate Technology LLC firması dizüstü bilgisayar üreticileri için iki yeni kendi kendini kriptolayan hard disk çıkardı.

Yeni 320B Momentus FDE (full disk encryption , tüm sürücü kriptolama) dizüstü hard diskler 5400rpm (sürücü içindeki diskin bir dakikada yaptığı devir sayısı) ile 7200rpm modelleri olmak üzere iki farklı tipte sunuluyor. Ayrıca 500GB lık model de önümüzdeki yılın başında sunulacak. Seagate bu yeni kendini-kriptolayan sürücüleri dizüstü bilgisayarlarında ilk sunan firma olarak Dell firmasını seçmiş. Dell'in Latitude dizüstü bilgisayarlarının E serisinde olacaklar.

Seagate ayrıca McAfee firması ile de bir ortaklıkları olduğunu duyurdu. Bunun sonucunda da BT yöneticileri McAfee'nin ePolicy Orchestrator (ePO) yönetim sistemi ve son-nokta kriptolama istemcisini firmadaki dizüstü bilgisayarların yönetiminde kullanabilecekler. McAfee de Momentus uyumlu yazılım yönetim araçları kervanına SECUDE, Wave Systems ve WinMagic ile birlikte katılacak.

Fakat Dell henüz McAfee'nin ePO'sunu sunmuyor. Bunun yerine Wave Systems'in Embassy Trust Suite 5.0 kripto yönetim yazılımı sunuluyor.

Seagate firması ürün pazarlama yöneticisi Joni Clark kendini kriptolama teknolojisini pek çok (özellikle küçük ve orta ölçekli) firmanın, kullanacağını düşünüyor.
Kaynak:
http://www.itworldcanada.com/Pages/Docb ... C4D89EE233