Microsoft'tan dev acik kaynak adimi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
haksoy

Microsoft'tan dev acik kaynak adimi

Mesaj gönderen haksoy »

Resim


Microsoft sourcefourge.net isimli açıkkaynak kodlu yazılım paylaşım sitesinde sitesinde kendi ofis yazılımının Open Office dokümanları açıp kaydedebilmesi için açık kaynak tabanlı bir projeyi destekleyeceğini duyurdu.

ZDnet'in haberine göre Microsoft, kendi ofis uygulaması dokümanlarını OpenDokcument formatına dönüştürecek açık-kaynak kodlu projeye destek olacak. Son dönemlerde OpenDocument tüm dünyada kamu kurum ve kuruluşları arasında büyük taban topluyor. Ancak Türkiye'de ihale şartnamaleri bile Microsoft'un Office uygulamasında yazılırken verilecek olan ihale teklifleri de Microsoft'un Word formatında isteniyor.

Microsoft'un dün açıkladığı Open XML Translator projesi BSD açık-kaynak kodlu yazılım lisansında olacak ve Microsoft'un Fransız işortağı tarafından geliştirilecek. Yazılım OpenOffice dokümanlarını Microsoft Office paketinin açıp kaydetmesine olanak sağlayacak. Microsoft'un mevcut Office uygulaması OpenOffice doküman formatını tanımıyor. Yeni çıkacak olan sürümlerinde de bu konuda bir çalışma bulunmuyor.

TÜBİDER E-DERGİ
Cevapla