Çöpten altın doğacak!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Çöpten altın doğacak!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Eskidiği için çöpe atmayı düşündüğünüz bilgisayar ve cep telefonu gibi teknolojik ürünler ayrıştırılıp altına dönüşüyor.

Kullanılamaz hale gelen teknolojik ürünlerin yıldızı altın olup parlayacak... Erksan Çevre Teknolojileri, 2009 sonunda faaliyete geçirceği arıtma tesisi ile Türkiye'de ilk kez teknolojik atıkları ayrıştırıp altın elde edecek. Başlangıçta 5 milyon dolar yatırım yapacakları tesisin teknolojisini Almanya'dan ihraç edeceklerini belirten Erksan Çevre Teknolojileri Genel Müdürü Hüseyin Erkanlı, tesiste, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik eşyaları ayrıştırarak altın ve gümüş üreteceklerini söyledi.

Erkanlı, "1 ton bilgisayar atığından 150-200 gram arasında, 24 ayar altın çıkıyor. Yine cep telefonlarından ve diğer teknolojik atıkları ayrıştırarak altın, gümüş, nikel ve plastik üreteceğiz" dedi. Erkanlı, 2007 yılında, 60 milyar dolar ciroya sahip Alman Sita- Suez Grubu ile gerçekleştirdikleri ortaklık ile yatırım atağına kalktıklarını kaydetti.

Sigaradan zararlı

Türkiye'de 50 büyük sanayi kuruluşu ile çalıştıklarını ve bu firmaların atıklarını bertaraf ettiklerini ifade eden Erkanlı, "1 yılda 4 bin ton atık işledik. 2008 yılını 6 milyon YTL ciro ile kapatacağız. Ancak önümüzdeki yıl, yeni tesislerimizin de devreye girmesi ile 12 milyon dolar ciroya ulaşacağız" diye konuştu. Elektronik atıkların insan sağlığına sigaradan bile daha zararlı olduğunu söyleyen Erkanlı, atık arıtma sektörünün 60 milyar dolar yatırıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

veteknoloji
Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: Çöpten altın doğacak!

Mesaj gönderen editci »

Nokia başlatmış durumda. dünyada bu iş için bürolar çatığını okumuştum. ep telefonu iadesi ile ilgili bir kampanya başlatmış nokia. diğer firmalarda böyle bir çalışma okumadım. nokia iade için para ödemeyecekmiş fakat başka bir çalışma içinde olduğunu duymuştum.
Cevapla