işlemci problemi (vaka)

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

işlemci problemi (vaka)

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorun:
işlemci:Amd 6400
anakat: ASUSTEK M3A78EH AMD780G DDR2 GLAN+SATA2 16X
ekran kartı : ASUSTEK EAH2600PRO(128Bit)512MB AVIVO 16X
kasa : Asus 350 watt
ram : 1 GB DDR2 800 VISTA UPGRADE (OCZ)
hdd: 750 gb.ve 250 gb 2 adet hdd
işletim sistemi vista 32 bit

bu özlelliklere sahip bir kasa topladım oyunlarda donma yapıyordu bütün parçalarını değiştirip denedim olmadı enson işlemciyi aynı özelliklere sahip arkadaşın işlemcisi ile değiştirdim yalnız onun işlemcisi Amd 5600 yalnız bu işlemci benim kasada benim işlemci onun kasada tıkır tıkır çalıştı işlemcileri geri aynı yerlerine taktığımızda sorun yine devam ediyor
kafayı yemek üzereyim.
not:değiştirip denediğim parcalar anakart power ekrankartı ram

Cözüm:
Anakartınız 95W'a kadar olan işlemcileri destekliyor. Halbuki 6000+'nın eski revizyonları ve 6400+ işlemciler 125W güç çekiyorlar. Anakartınız işlemciye yüklenilen uygulamalarda istenilen gücü veremediği için öyle oluyor..
Anakartınızın işlemci destek listesi için asagiya:
http://support.asus.com/cpusupport/cpus ... l=M3A78-EH
bakarsanız oradaki işlemcilerin watt tüketiminin en fazla 95W olduğunu görürsünüz.
Peki çâre? İşlemci çarpanınızı biosa girip 16'dan 14'e düşürür 2800 Mhz'de çalıştırırsanız işlemciniz sanki 5600+ imiş gibi çalışacaktır. Bu durumda belki tam yük altında daha az watt çekebilir.Bu da yetmezse zaten düşük hızda çalışan işlemcinizin voltajını da az bir seviye düşürebilirsiniz..En son çâre 95W'lık yeni revizyon işlemciler...

ALINTIDIR