Aygıt Çakışması Sorunlarını Aygıt Yöneticisi ile Giderme

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2316
Kayıt: 15 Mar 2006, 10:10
cinsiyet: Erkek
Konum: Pendik/ İstanbul
İletişim:

Aygıt Çakışması Sorunlarını Aygıt Yöneticisi ile Giderme

Mesaj gönderen burak_dalkir »

ME, 98 ve 95 için geçerlidir

• Aygıtla ilgili bir sorun olduğunda, bu sorun Bilgisayar altındaki donanım ağacında listelenir. Ayrıca, soruna neden olan aygıtın yanında, sorunun türünü gösteren bir simge gösterilir:
• Sarı zemin üzerinde siyah bir ünlem işareti (!), aygıtın sorunlu bir durumda olduğunu gösterir. Sorunlu durumda bulunan bir aygıtın çalışmaya devam edebileceğini unutmayın.
• Aygıt için sorunu açıklayan bir sorun kodu görüntülenir.
• Kırmızı bir "X" işareti, devre dışı bırakılmış bir aygıtı gösterir. Devre dışı bırakılmış aygıt, bilgisayarda fiziksel olarak bulunmasına ve kaynakları kullanmasına karşın korumalı mod bir sürücüsü yüklü olmayan aygıttır.
• Bilgisayar özelliklerindeki bir aygıt kaynağında beyaz zeminde mavi bir "i," aygıt için Otomatik Ayarları Kullan özelliğinin seçili olmadığını ve kaynağın el ile seçildiğini gösterir. Bu işaret, bir sorunu veya devre dışı bırakılma durumunu göstermez.
• Aygıt Yöneticisi'nde yeşil renkli bir soru işareti "?" bu aygıt için uyumlu bir sürücünün yüklü olduğunu ama tüm işlevlerin kullanılmadığını gösterir. Bu işaret yalnızca Windows Millennium Edition (Me) için geçerlidir.
NOT: Bazı ses kartları ve ekran bağdaştırıcıları, kullandıkları kaynakların tümünü Windows'a bildirmez. Bu nedenle, Aygıt Yöneticisi çakışan tek bir aygıt olduğunu veya hiçbir aygıtın çakışmadığını gösterebilir. Bunu, çakışmanın giderilip giderilmediğini görmek için ses kartını devre dışı bırakarak veya standart VGA ekran sürücüsünü kullanarak doğrulayabilirsiniz. Bu sorunun S3 ekran bağdaştırıcılarında ve 16-bit Sound Blaster ses kartlarında ya da Sound Blaster uyumluluğu için Sound Blaster öykünmesini kullanan ses kartlarında bilinen bir sorun olduğunu unutmayın.

• Aygıt Yöneticisi'nde belirli bir aygıtı seçip Özellikler düğmesini tıklattığınızda, bir özellik sayfası görüntülenir. Özellik sayfasında bir Genel sekmesi vardır.

NOT: Bazı aygıtlarda, Genel sekmesinden başka sekmeler de bulunabilir. Tüm özellik sayfalarında aynı sekmeler bulunmaz; bazı aygıtlarda Kaynak, Sürücü ve Ayarlar sekmesi veya bu sekmelerin bir bileşimi olabilir.

Özellik sayfasının başında, aygıtın bir açıklaması yer alır. Kaynak sekmesini tıklattığınızda, sekmenin ortasındaki pencerede, seçilen aygıt için hangi kaynak türlerinin kullanılabildiği gösterilir.

Alttaki liste kutusu, bir Çakışan Aygıtlar listesi içerir. Bu liste, çakışmayı bir hata koduyla gösterir.
• Otomatik Ayarları Kullan onay kutusuna dikkat edin. Windows bir aygıtı başarıyla algılarsa, bu onay kutusu seçilidir ve aygıt düzgün çalışmalıdır. Ancak, kaynak ayarları Temel Yapılandırma <n> (burada <n>, 0 ile 9 arasında bir sayıdır) değerine dayanıyorsa, listeden farklı bir temel yapılandırma seçerek yapılandırmanın değiştirilmesi gerekebilir. Aygıt için kullanmak istediğiniz belirli bir temel yapılandırma listelenmiyorsa, Ayarları Değiştir düğmesini tıklatıp kaynak değerlerini el ile ayarlayabilirsiniz. Örneğin, Giriş/Çıkış Aralığı ayarını düzenlemek için:

1. Otomatik Ayarları Kullan onay kutusunu tıklatıp temizleyin.
2. Ayarları Değiştir'i tıklatın.
3. Aygıt için uygun G/Ç aralığını tıklatın.
Cevapla