Maddenin dördüncü hali bulundu!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 35967
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Maddenin dördüncü hali bulundu!

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Bugüne kadar kitaplarda hep maddenin üç hali oldugundan bahsedildi. Katı, sıvı ve gaz... Ama arastırmacılar yeni bir halini daha kesfettiler...

simdiye kadar bize ögretilen sey maddenin üç halinin olduguydu. Ancak McGill Üniversitesi'nden fizik arastırmacıları bunu degistirecek bir kesifte bulundular.

Quasi three dimension denilen üç boyutlu elektron kristal yapı, maddenin dördüncü hali olarak nitelendiriliyor. Yapılan deneylerde özel bir cihaz kullanan arastırmacılar, ultra düsük (yüzlerce kat daha soguk) sıcaklık seviyelerinde sogutulan bir ortam hazırlıyorlar. Daha sonra çok güçlü bir manyetik alan uygulanıyor. Böylelikle iki boyutlu elektron sisteminden yarı üç boyutlu bir sisteme geçis saglanıyor ve elektron kristal bir yapı olusuyor.

İsin teknolojiyle baglantısı ise maddenin bu dördüncü halinin transistörleri çok daha geliskin hale getirmeye yol açabileceginde gizli. Böylelikle tek bir mikroçip'te çok daha yogun bir ortam olusturulabilecek. Her iki senede bir islem performansının ikiye katlanacagına dair Moore yasası da görünüse göre uzun bir süre daha geçerliligini sürdürecek gibi.
http://cnetturkiye.com/haberler/is-tekn ... li-bulundu
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla