Nero ile 900 Mb CD Yazdirmak (Overburn)

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 38757
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 848 time
Been thanked: 584 time

Nero ile 900 Mb CD Yazdirmak (Overburn)

Mesaj gönderen velociraptor »

1) Nero ile 90 dakikalik bir CDyi yazmak icin bazi arsayilan ayarlari degistirmeniz gerekmektedir. Programi calistirdiktan onra File menüsü altinda yer alan Preferences kismina girerek General sekmesine gidin. Burada CD yazim penceresinde CDye yazilacak veri miktarini gösteren alt cizelge üzerinde yer alan sari ve kirmizi limit cizgilerini Yellow Marker 99:00:00, Red Marker 120:00:00 olacak sekilde degistirin.
2) Expert Features sekmesine giderek, Enable Overburn kutusunu isaretleyin. Bu sekmede yer alan Maximum CD Length degerini 120:00:00 olarak degistirin.
3) Yazilacak dosyalari sectikten sonra Write CD menüsünde öncelikle multisession menüsü altindaki No Multisession isaretleyin.
4) ISO sekmesi altinda bulunan ISO Level 2, Mode 2, ISO 9660 ve Joilet seceneklerinin isaretli oldugundan emin olun.
5) Ardindan Burn sekmesi altinda yer alan Write ve Finalize CD kutucuklarini isaretledikten sonra, yazma hizi olarak yazicinizin izin verdigi en düsük hizi secin.
6) Ve son maddemiz. Son olarak yazim yöntemini Disc-At-Once yaptiktan sonra, CD yazim islemine baslayiniz. Hazirladiginiz 900 MBlik CDnin de her CD sürücüde okunamayacagi olasiligini göz önünde bulundurmayi unutmayin.
ALINTIDIR
En son velociraptor tarafından 29 Nis 2006, 15:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.


Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 38757
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 848 time
Been thanked: 584 time

Mesaj gönderen velociraptor »

Bilgi: Nero Burning ROM ile Overburn

Piyasadaki tartismasiz en popüler CD ve DVD yazma yazilimi olan Nero Burning ROM ile overburn islemini adim adim anlattik.

1- Yazicinizin Overburn islemini desteklediginden emin olun. Bunun icin Recorder sekmesinden Choose Recorder secenegine tiklayin. Bu pencereden yazicinizi sectiginizde alt kisimda destekledigi özellikler görülecektir. Burada Overburn yazi- sinin karsisinda "Supported" yaziyorsa, CD yazicinizla daha fazla veri yazabilirsiniz.

2- Overburn yapabildiginize emin olduktan sonra, File sekmesinden Preferences secenegini isaretleyerek karsiniza gelen pencerede asagidaki ayarlarin yapili olmasina dikkat edin.

3- Ayni pencerede Expert Functions sekmesindeki ayarlari asagidaki gibi ayarlayin. Nero Burning ROM 99 dakika kapasiteli bos CD'lere veri yazabilir. Bunun icin yazabileceginiz en fazla süre 99 dk 59 sn olacaktir.

4- CD`ye yedeklenecek verilerinizi CD icerig i penceresine atin.

5- CD yazmayi baslatin ve düsük hizlari tercih edin.

6- UYARI! Eger bir Müzik CD'si olusturacaksani z süre olarak 90 dakikayi gecmemeye calisin. cünkü cogu CD yazici bu kadar uzun süredeki veriyi yazamaz.

7- Uyari ekrani yukarida belirttigimiz riskleri anlatiyor ve cesitli hatalar olabilecegini de söylüyor. Ancak karsiniza ciksalar bile, bu hatalara ragmen, yazilan CD'lerin okunabilmesi de yüksek bir ihtimal.

Resim

CHIP
En son velociraptor tarafından 29 Nis 2006, 15:12 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
lk89
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 219
Kayıt: 26 Mar 2006, 02:22
Konum: Konya

Mesaj gönderen lk89 »

Tesekkürler...
Kullanıcı avatarı
Alesta
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 311
Kayıt: 15 Mar 2006, 22:44

Mesaj gönderen Alesta »

bunu deneyen var miü cd nin overburn yazildiktan sonra cd rom un cd yi okuyamadigini, okumustum bi yerde. (biraz karisik bi cümle oldu :) )
windows
Byte1
Byte1
Mesajlar: 45
Kayıt: 20 Haz 2006, 23:52

CD'ye Daha Fazla Veri Sigdirma Yolu

Mesaj gönderen windows »

Resim


Hatırlarsanız CD yazıcı donanımlar ilk piyasaya çıktığında, CD-R medyalar üzerine sadece 650MB veri yazılabiliyordu. Ancak bu medyalar kısa sürede yerlerini 700MB kapasiteli CD'lere bıraktılar. Bir kaç yıldır varolan bu CD'ler çok kısa bir sürede standart halini almayı başardılar.

Bu esnada üreticiler daha büyük kapasitelerde veri taşıyabilen optik medyaları araştırmayı sürdürdüler ve DVD'ler üretildi. DVD teknolojisi hızla gelişerek, DVD-ROM ve Çift Katmanlı (Dual-Layer) DVD'lerle yoluna devam ediyor. Ancak DVD yazıcılar henüz her eve girebilmiş değil. Bunun sebebi hem yazıcıların hem de boş DVD'lerin fiyatlarının yüksek olması.

Veri saklamak açısından CD'lerin yeterli olduklarını pek söyleyemeyiz. Eğer ADSL veya KabloNET gibi hızlı bir internet bağlantınız varsa, kısa bir sürede sabit diskiniz film ve müziklerle dolabilir ve verileri kaydedecek yer sıkıntısı baş gösterir. İşte böyle durumlarda, CD yazıcılar adeta bir cankurtaran işlevi görüyor ve verilerin yedeklenmesini sağlıyor. Fakat 700MB'lık kapasiteyi doldurmak için bir adet DivX yetiyor, çoğunlukla da artıyor. Böyle bir durumda filmin boyutlarını küçültmeye çalışmak son teknolojinin getirdikleriyle donatılmış bir bilgisayarda bile saatlerle ifade edilen bir süre gerektiriyor.

80 dakikalık CD-R medyalar üzerine 700MB'lık veri yazma yerine siz de 99 dakikalık bir CD-R medya satın alarak 875MB'a varan dosyaları CD'ye yazabilirsiniz. Bu CD'lerin fiyatı ne yazık ki biraz daha pahalı, ancak özellikle film ve müzik dosyalarını sığdırmakta sorun yaşayan kullanıcılar için idealler.

Nadiren de olsa yan etkileri var

Pekala overburn ve oversize adı verilen bu işlemlerin hiç mi zararı olmuyor? Elbette nadir karşılaşılan yan etkiler bulunuyor. Bunların en başında CD yazıcı donanımın zarar görebilme ihtimali geliyor. Eğer sık CD yazıyorsanız Overburn işlemini her CD'ye uygulamamak menfaatinize olacaktır. Bunun dışında fazla bölümlere yazılan dosyaların daha dayanıksız olacağı ve az da olsa bazı sürücüler tarafından okunamayacağını da hatırlatmalıyız.

Resim

Piyasadaki tartışmasız en popüler CD ve DVD yazma yazılımı olan Nero Burning ROM ile overburn işlemini adım adım anlattık.

1- Yazıcınızın Overburn işlemini desteklediğinden emin olun. Bunun için Recorder sekmesinden Choose Recorder seçeneğine tıklayın. Bu pencereden yazıcınızı seçtiğinizde alt kısımda desteklediği özellikler görülecektir. Burada Overburn yazı- sının karşısında "Supported" yazıyorsa, CD yazıcınızla daha fazla veri yazabilirsiniz.

2- Overburn yapabildiğinize emin olduktan sonra, File sekmesinden Preferences seçeneğini işaretleyerek karşınıza gelen pencerede aşağıdaki ayarların yapılı olmasına dikkat edin.

3- Aynı pencerede Expert Functions sekmesindeki ayarları aşağıdaki gibi ayarlayın. Nero Burning ROM 99 dakika kapasiteli boş CD'lere veri yazabilir. Bunun için yazabileceğiniz en fazla süre 99 dk 59 sn olacaktır.

4- CD ye yedeklenecek verilerinizi CD içeriğ i penceresine atın.

5- CD yazmayı başlatın ve düşük hızları tercih edin.

6- UYARI! Eğer bir Müzik CD'si oluşturacaksanı z süre olarak 90 dakikayı geçmemeye çalışın. Çünkü çoğu CD yazıcı bu kadar uzun süredeki veriyi yazamaz.

7- Uyarı ekranı yukarıda belirttiğimiz riskleri anlatıyor ve çeşitli hatalar olabileceğini de söylüyor. Ancak karşınıza çıksalar bile, bu hatalara rağmen, yazılan CD'lerin okunabilmesi de yüksek bir ihtimal.
kemistiri
Byte3
Byte3
Mesajlar: 129
Kayıt: 15 Mar 2006, 22:35

Mesaj gönderen kemistiri »

bu işlem nero nun hangi sürümüyle yapılabilir
windows
Byte1
Byte1
Mesajlar: 45
Kayıt: 20 Haz 2006, 23:52

Mesaj gönderen windows »

kemistiri yazdı:bu işlem nero nun hangi sürümüyle yapılabilir
Farketmez ama son sürüm kullanmakta yarar var..
kemistiri
Byte3
Byte3
Mesajlar: 129
Kayıt: 15 Mar 2006, 22:35

Mesaj gönderen kemistiri »

ben yeni başladım yazma işlerine mesela burning rom die bir şey yok ben de nero expressden ya da smart starttan bütün eylemlere girilio ama burning rom a rastlamadım
windows
Byte1
Byte1
Mesajlar: 45
Kayıt: 20 Haz 2006, 23:52

Mesaj gönderen windows »

kemistiri yazdı:burning rom a rastlamadım
:arrow: http://www.afterdawn.com/software/cdr_s ... s/nero.cfm
Cevapla