Macun deyip geçmeyin: SGE Engineering Liquid Pro

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
windows
Byte1
Byte1
Mesajlar: 45
Kayıt: 20 Haz 2006, 23:52

Macun deyip geçmeyin: SGE Engineering Liquid Pro

Mesaj gönderen windows »


PC’lerin gürültülü çalışmalarının sebebi genelde işlemcinin aşırı ısınması ve bundan dolayı fan sisteminin işlemciyi soğutabilmek için normalden çok daha hızlı dönmesidir. Peki her şey bu kadar basit mi?


ResimElbette hayır. İşlemci ile fan arasında olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir ürün daha var: Evet, birçoğumuzun pek dikkat etmediği termal macundan bahsediyoruz. Termal macunun kalitesi, ısı iletiminin daha etkili olmasını sağlayabiliyor. Bu da fanın normal dönüş hızıyla bile işlemciyi gerektiği gibi soğutabilmesini beraberinde getiriyor.

Bu alanda oldukça iddialı olan ürünlerden birine, yani SGE Engineering’in Liquid Pro adlı ürününe dikkatlerinizi çekmek istiyoruz. Liquid Pro %100 sıvı metalden oluşan bir ısı iletkeni. Tıpkı civa gibi oda sıcaklığında sıvı halde bulunan Liquid Pro zehirli değil ve birçok üründe kullanılmak üzere tasarlanmış.

Normal termal macunlar çeşitli metal ve grafit tozları ile metal oksitlerden oluşur. Bu tarz bir karışımın termal macun olarak adlandırılmasının sebebi, havadan daha iyi ısı iletimi sağlaması. Ancak günümüzün işlemcileri için bu yeterli değil elbette. Liquid Pro adlı ürün, silikon ve çeşitli oksitler gibi zararlı maddeler içermiyor. Özel formülü son derece etkili ısı iletimi sağlıyor. Öyle ki Liquid Pro’nun testlerimizde ucuz termal macunlara kıyasla 20 dereceye ulaşan farklar yaratabildiğini gördük.
Resim


Daha çok bakır, gümüş ve nikel esaslı soğutma sistemleri için tasarlanmış olan bu ürünü alüminyum soğutucularla kullanmamaya özen göstermek gerekiyor. Her ne kadar sıvı görünse de, bu macunun taşma olasılığı yok. Ayrıca kullanım süresi de sınırsız. Kaynama noktası 1.500 derece olan bu ürün, profesyonel kullanıcılar ve overclock tutkunlarının yeni gözdesi olacağa benziyor.

metinxx

Mesaj gönderen metinxx »

üç kuruşluk macun 150 dolarlık işlemciyi gözümün önünde yakmıştı,şimdi iki tüp bulundururum herzaman,biri servis çantamda diğeri ölçü aletimin kutusunda :wink:
Cevapla