windows server2008 kurulumu ve türkçeleştirmesi.

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
dj747
Kilobyte1
Kilobyte1

Re: windows server2008 kurulumu ve türkçeleştirmesi.

Mesaj gönderen dj747 »

Forumda hep xp ve windows 7 başlığını inceliyordum.Ve bunları denedim hep.Okuduklarımdan sonra en azından denemek istedim server 2008i.Modestus sanırım takıldığımda seni rahatsız edicem.Konu ve açıklamalar için teşekkürler.

Modestus indirmeye devam ediyorum.İndirirken merak ettiğim bazı şeyler var.Kullandığın için sana sormak istedim.Cevapların kullanmak isteyenlere de yol gösterecektir :)

1) Kuruldığunda c ne kadar oluyor ?
2) Vista driverlarını kullanıyoruz.
3) Evde 2 makinam var.Yalnız bunu birine kurarsam diğerinde xp olduğunda dosya paylaşımında bir sıkıntı yaşar mıyım ? Bilgin var mı?
4) Sistemi admin olarak mı kullanıyoruz ? Bunun güvenlik sıkıntısı oluşturduğunu okumuştum xp de.Aynı durum bundada söz konusu mu?
5) Ben evde kullanacağım için server özelliğini devre dışı bırakabilir miyim ?

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Ayrıca tarkan abi bu 2008i konuşabilceğimiz bir konu olursa iyi olur sanırım.

İndirmem bitti ve sanala kurdum şuan.Yarın tr dil paketini indirip yüklerim.Modestus verdiğin dil paketi silinmiş rapid den.Eğerki yükleyebilirsen onu indiririm.Müsait olmaz isen sitesinden komple paketi çekerim.Sistem 7,1 gb olarak gözüküyor sanalda.
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus »

benim kullandığım gibi kullanırsan 15gb geçmez..

dikkat:windows2008 r2 olanı indirme o windows7 muadilidir..

windows2008i 20gb ayırdığım c: ye yükledim programlarıda ya önce yükleyip sonra pogram filesden alıyorum sonrada ekle kaldırdan siliyorum ve d: ye atıyorum yada portable bulup kullanıyorum,böylece c: şişmemiş oluyor..
ayrca hibernate kesinlikle kapalı,pagefile.sys min:200 max:1000 mb

şu an c: 13gb.. :)

türkçe yama linkini yeniledim.
viewtopic.php?f=7&t=45109&start=15
Kullanıcı avatarı
dj747
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen dj747 »

Cevaplar için teşekkür ederim.Ben bunu indirip kurdum ama ;

Microsoft Windows Server 2008 With SP2 x86, x64 RTM Retail DVD - ISO Final

x86
Info:
BUILD: 6002.18005.090410-1830
FILE: 6002.18005.090410-1830_x86fre_Server_en-us-KRTMSFRE_EN_DVD.iso

Diğer dosyalarıda yenileyebilirsen sevinirim.Şuan deniyorum hala sistemi.
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

hangi dosyaları istiyorsan söyle yeniliyim..
Kullanıcı avatarı
dj747
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen dj747 »

Verdiğin dil dosyası sanırım kullandığım sürümle uyuşmuyor.Dil bulamıyor dosyanın içinde.Microsofttan komple paketi indirirm olmadı.Temalar ve özelliklerini açıp kapattığımız programlar iyi olur modestus.Teşekkür ederim yardımların için.
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

bu dil dosyası orjinal microsoftun sitesinden indirdiğim sp1 için olan dosyadır,sp2 den sonra kabul etmeyebilir,ben bütün işlemlerden sonra sp2yi yükledim..

sp2 çoklu dil paketi:
http://download.microsoft.com/download/ ... P2_DVD.iso

önemli:lisanslamadan önce dil dosyasını yükle

lisanslamayı verdiğim ilk sayfadaki linkten yap yoksa tema yüklenmeyebilir.. :!:

önce türkçe yap gerisi kolay..
Kullanıcı avatarı
dj747
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen dj747 »

Tamam dil ve lisanslamayı hallettim teşekkür ederim.Bu server özelliğini nasıl kapatabiliyoruz?Yada kapanıyor mu ? Sistemi ne kadar hafif hale getirebildin birde ? :shock:

Sanırım bu işletim sistemini evinde kullanan pek kimse yok :) İnternette araştırdım ve türkçe doğru düzgün bir kaynak bulamadım.Serv08Convert10 isimli programı indirip denedim sanalda.Görsel kısımda tema patchini işaretleyip yeniden başlattığımda sistem çöküyor." uxtheme.dll " bulunumadı hatası veriyor.Ne yaptıysam Düzeltemedim.Hala kurcalıyorum bakalım.

bu konu insanlar için büyük bir kaynak olucak :)

Serv08Convert10 isimli program düzgün çalışıyor.İlk indirdiğim zipde sıkıntı varmış.Bu programda işe yarayan herşeyi toplamışlar.

Teşekkürler modestus.
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Bu server özelliğini nasıl kapatabiliyoruz?
alttaki linkte verilen uygulamadaki tikleri aynen uygula server olayı kendiliğinden kapanıyor..

viewtopic.php?f=7&t=45109&start=15
Sistemi ne kadar hafif hale getirebildin birde ?
sistem vistadn hafif ve hızlı aynı zamanda stabil yani ne yaptığını biliyor,vista gibi abuk,sabuk yavaşlamalar ve takılmalar olmuyor ben hala windows2008 kulanıyorum ve vazgeçmem imkansız..

ben daha öncede yazmıştım bilgisayarı kullanma stilim farklı,portable olamayan programları mecburen yüklüyorum,diğerleri hepsi d: nin içinde çoğunlukla portable,böylelikle windows şişmemiş ve sistem ağırlaşmamış oluyor.

nerdeyse bir senedir kullandığım c: nin ve windowsun boyutu:

Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

bende sistemi sisirmemek icin portable tercih ediyorum ;)
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

4) Sistemi admin olarak mı kullanıyoruz ? Bunun güvenlik sıkıntısı oluşturduğunu okumuştum xp de.Aynı durum bundada söz konusu mu?
bu soruyu cevaplamadan geçmişim:
ağdan girildiğinde mutlaka şifre sorulsun istiyorsan ağ paylaşım merkezinden parola korumalı paylaşımı aç dışardan ulşıldığında 2008 mutlaka şifre soracaktır,xp deki gibi açılışda şifre yoksa nettde ulaşıldığındada şifre sormama gibi bir durum söz konusu değil,sorduğu şifre reg dosyasına yazdığımız auto login olmayla alakalı bölümde anlatılan şifredir..,yani sen bilgisayarını açtığında 2008 senden şifre istiyor ama bunu bilgisayar registrydeki auto login ayarından kendisi giriyor,network veya netden girildiğindede vatandaşı bu şifre penceresi karşılıyor.

onun haricinde admin olmanın program yüklemelerinde,çoklu kullanıcı durumunda bir problem oluşturacağını sanmıyorum,en azından ben görmedim.

diğer windows sürümlerinde olduğu gibi sistem bozulmalarında "user" olarak kullanıcıyken admin olarak açıp düzeltme durumunuz olabiliyor ama admin olarak kullanıcaksanız böyle bir şansınız yok (isterseniz kullanıcı düzenleyip kullanabilirsiniz o size kalmış,ben yapmadım).

tavsiyem benim kullandığım yöntem olan acronisi yüklemeniz.
ZetA00
Bit
Bit

Mesaj gönderen ZetA00 »

yabancı siteleri dolaşırken server 2008 kurulumunu resimli anlatan bi kaynak buldum.. Yeni kuracak olacan arkadaşlara yardımı olabilir..

Kod: Tümünü seç

http://www.pronetworks.org/forums/windows-server-2008-screenshots-fresh-install-t101718.html
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

tesekürler , illegal olmayan linkleri kod icinde vermesek te olur ;)
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

bizim yaptığımızla bu sitede anlatılanlar farklı, bu site microsoftun istediği gibi server hazırlamayı anlatıyor biz microsoftun hesabına gelmeyen server2008>vista ultimate kurmayı.. :wink:
ZetA00
Bit
Bit

Mesaj gönderen ZetA00 »

aslında konu çok güzel ve açıklayıcı tam arşivlik modestus hocam.. tam arşivlik olması içinde sizin güzel ve dört dörtlük bir resimli anlatmanız valla süper olur...
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

ya sanalda yada yeni kurarken sıfırdan resimlemeyi düşünüyorum.
düşüncelerin ve önerin için teşekkür ederim.
Kilitli