Firefox kotanızı yemesin

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29912
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Firefox kotanızı yemesin

Mesaj gönderen velociraptor » 10 Ağu 2008, 17:56

İnternet kullanıcılarından kime sorsanız “İnternet tarayıcılarından hangisini kullanıyorsunuz ve neden?” diye, süphesiz alacagınız cevap aynı olurdu: Firefox ve hızlı. Tercih etmek için sebepleri çok.

Ama, eger kotalı bir ADSL kullanıcı iseniz o zaman daha dikkatli olun ve yazıyı okumaga devam edin. Firefox sürümlerinde bulunan bir özellik var ki gerçekten çogu kullanıcıların haberi bile yoktur: Prefech. Prefech özelligi Firefox ile varsayılan olarak ayarlı halde kurulur. Bu özellik ne ise yarıyor? Siz açmıs oldugunuz bir site incelerken arka planda Frifox alt sayfalarını ara bellege kaydediyor. Siz sayfada herhangi bir linke tıkladıgınızda yada geri geldiginizde daha önceden ara bellege kaydedildiginden hızlı bir sekilde sörf yapıyorsunuz. İste bunun için hızlı oluyor ve sizin degismez tarayıcılarınızdan biri konumunda bulunuyor. Bu özellgi baska biri daha kullanıyor. O da çok iyi bildiginiz efsanevi arama motoru Google. Siz arama yaparken çıkan ilk sayfayı ara bellege kopyalıyor. Neyse biz Firefox’a devam edelim. Bir baska deyisle Firefox’un ADSL kotanızda gözü olması nasıl bu kadar hızlı olmasını açıklıyor.
Nasıl Kapatılır
Tarayıcınızın browser bölümüne “about:config” yazarak atarlar bölümüne girin. Burada karsınıza çıkanlar gözünüzü korkutmasın. Daha rahat olması için Süzgeç özelligi konulmus. simdi süzgeç kısmına “network.prefetch-next” ayarını bulun ve kapatmak için üzerine çift tıklamanız yeterli. Bu durumda Firefox’un prefetch özelligini False olmus oluyor. Eger memnun kalmazsanız tekrar eski haline getirebilersiniz.

ALINTIDIR (denenmedi)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla