Dikkat, solucan değil yılan!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dikkat, solucan değil yılan!

Mesaj gönderen uçs » 04 Ağu 2008, 18:58

Resim
Resimde gördügünüz hayvan bir solucan kadar ama görünüsü sizi aldatmasın. O bir solucan degil yılan. Zoologları heyecanlandıran yılanın boyu sadece 10 cm.

Dünyanın en küçük yılanı -yaklasık 10 cm uzunlugunda ve bir çubuk makarna kadar ince- Barbodos’un Carribean adasında bir ormanda bulundu.

BBC News'in haberine göre, dünyanın en küçük yılanı, balta girmemis ormanlık alanda bir kayanın altında bulundu. Amerikanın Penn Eyaleti Üniversitesi biyologu Dr Blair Hedges tarafından ortaya çıkarılan yılan Leptotyphlops Carlae olarak adlandırılıyor.

En küçükten çok daha küçük

Bu yılan türü bilinen diger 3100 türden farkı ve aynı zamanda daha küçük…

Bugün dek bilinen disi yılanların yumurta ebadtları bu küçük cins için oldukça büyük. Hatta öyle ki bilinen en küçük yılan yumurtasından yavru normal sürecinden önce de çıkmıs olsa bu kadar küçük olması imkansız. Kabugunu erken kıran yılanların bile yetiskin evrenin yarı agırlıgında yumurtadan çıktıgı biliniyor… Bulunan yeni tür ilk olarak Zootaxa isimli yayında tanıtıldı.

Dr. Blair Hedges açıklamasında “ Kayayı kaldırıp onu buldugumda çok heyecanlandık. Birinciyi bulduktan sonra baska bir tane daha bulmak için yüzlerce kayanın altını kaldırıp baktık” dedi. Dr. Hedges ve sürüngen uzmanı karısı tüm aramalara ragmen sadece iki disi yılan bulabildiklerini söylüyorlar…

Türleri sınıflandırmak

Dr. Hedges yılanların kanatlı karınca yediklerini ve Carribean Adalarında yaygın oldugu görüsünde… Hedges bu türün çok eski numunelerinin birinin Londra Doga tarihi müzesinde ikincisi ise Martinque Müzesininin özel koleksiyonları arasında oldugunu söylüyor.

Dr. Hedges “Öyleki bu numeneler henüz tanımalanamadı yani kimliksiz” diyor...

veteknolojiCevapla