Yüksek çözünürlüklü TV yayınları geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Yüksek çözünürlüklü TV yayınları geliyor

Mesaj gönderen uçs » 04 Ağu 2008, 18:55

DVD film formatının 3 katı yüksek kaliteye sahip. Çok yakında Türkiye'de...

İlk kez 1980'li yıllarda Japonya'da kullanılmaya baslanan, son yıllarda ise tüm dünyada yaygınlasan yüksek çözünürlükteki (high definition-HD) TV yayınları Türkiye'de de yaygınlasıyor.
AA muhabirinin derledigi bilgilere göre, televizyon yayıncılıgının gelecegi olarak nitelendirilen HD yayınlar, özellikle son yıllarda büyük ekran LCD ve plazma TV'lerin yaygınlasmasıyla, izleyiciler tarafından hissedilen bir ihtiyaç haline geldi.
Yapılan yayınların sundugu düsük görüntü kalitesinin, söz konusu büyük ekran yeni TV'lerde görüntünün dagılmasına ve kusurlarının daha çok ortaya çıkmasına neden oldugu belirtilirken, çok kanallı ses gibi özelliklerden de mahrum durumda.

Standart TV yayınlarının görüntü çözünürlügü en fazla 720x576 piksel iken, HD yayınlar 1980x1080 piksele kadar çıkan çözünürlükte gerçeklestiriliyor. Yani sundugu yüksek görüntü kalitesiyle bilinen DVD film formatının bile yaklasık 3 katı yüksek kaliteye sahip.
Standart yayınlarda genellikle tek kanal yani mono, az sayıda da 2 kanal yani stereo olan ses ise HD yayınlarda, sinemalarda kullanılan sistem olan 5.1 kanal dolby digital olarak bulunuyor.

-JAPONYA, ABD VE AVRUPA'DAN SONRA TÜRKİYE'DE-

İlk kez 1980'li yıllarda Japonya'da yapılmaya baslanan HD yayınlar, 2000'li yıllarda ABD ve Avrupa'da da yaygınlasmaya basladı.

HD yayınları izlemek için, öncelikle kanalın HD yayın yapıyor olması gerekiyor. simdilik sadece uydudan gerçeklestirilen HD yayınları izleyebilmek için ise uydu alıcısı ve televizyon da HD uyumlu olmalı. Bunu televizyonun üzerinde bulunan ''HD Ready'' logosundan anlamak mümkün. 5.1 kanal sesi dinlemek için ise 5.1 kanal bir ses sistemine sahip olmak gerekiyor.

-HD YAYINLARIN GELECEĞİ-

İlk HD yayının yapıldıgı ve yaygınlastıgı Japonya'da HD'den sonra gelecek yayın sistemi simdiden olusturulmaya baslandı.
''Super Hi-Vision'' ya da ''Ultra HD'' olarak adlandırılan söz konusu sistemde, yayınlar 7680x4320 piksel çözünürlükte ve ses ise 22.2 kanal olarak gerçeklestiriliyor.
Japon devlet televizyonu NHK'nin laboratuvarlarında yürütülen çalısma kapsamında, yeni yayın formatının 2015 yılında ülkede kullanılmaya baslanması planlanıyor.

AANiobe
Bit
Bit
Mesajlar: 6
Kayıt: 03 Nis 2008, 20:04
Konum: izmir

Mesaj gönderen Niobe » 05 Ağu 2008, 13:08

kısaca Hd yayın Türkiyede Olmadıgı İçin Ve Yayın Sistemimiz 4:3 Oraında Oldugu İçin 16:9 televizyon alıp milleti sisman seyretmenin hiç geregi yok Hd Uydumuz yerinde fakat kanalların bu pahalı yayın anlayısına geçmesi zannedersem 1 yada 2 yılı alacak :(

asagısı sakal yukarısı bıyık

Cevapla