Windows Xp işletim Sistemini Başka donanıma Taşımak

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
dnzbzkn
Megabyte2
Megabyte2
İletişim:

Windows Xp işletim Sistemini Başka donanıma Taşımak

Mesaj gönderen dnzbzkn » 03 Ağu 2008, 23:41

Resim

simdi sisteminizi güzelce kurmussunuz,donanımları tanıtmıssınız,gerekli programları yüklemissiniz,kisisel ayarlarınızı yapmıssınız,saatlerce ugrasmıssınız. Çok hosunuza giden bir sistem hazırlamıssınız.Sonra arkadasınız notebook ile geldi ve sisteminizi gördü, o da çok begendi,benim makinayada kuralımmı dedi? Siz o kadar süre ugrasmak istemediginiz için kurarız ama bu kadar ugrasamam dediniz.
Ya sizin makinanızdaki sistemi oldugu gibi baska bir makinaya aktarma imkanı olsaydı,üstelik intel islemcili bir makinadan amd islemcili baska bir makinaya.Kendi sisteminizin ghost'unu baska bir makinaya yüklüyorsunuz ve sorunsuz çalısıyor olacak.

Microsoft sysprep programı ile bu mümkün.Herhangi bir makinada yüklü sistemi yine herhangi makinaya aktarma imkanı saglıyor.Gerekli açıklamaları ve dosyaları asagıdaki linkte bulabilirsiniz.

Download:

Kod: Tümünü seç

http://rapidshare.com/files/131138078/sysprepxp.rar
lütfen okuyunuz;

Kod: Tümünü seç

driverlerın durumu nedir?
Sistemindeki driverlar duruyor.

yeni kurulan sistem için çakısma yasanmazmı? 
Aslında yapılması gerekeni yapmaz isen çakısma olur. Yapılması Gerekenler...

1- amd islemcili bir makinaya uygulanırsa ghost programı ile imajı aktardıktan
sonra sistemi yeniden baslatmadan "c:\WINDOWS\system32\drivers\intelppm.sys"
dosyasının adı degistirilmelidir "c:\WINDOWS\system32\drivers\intelppm.sys.orj"
olarak degistirilebilir.Amaç intel islemci sürücüsünü devre dısı bırakmaktır.
Eger bu düzenleme yapılmaz ise mavi ekran hatası veriyor
(0x0000007E)
2-Dikkat tek çekirdekli sistemde kesinlikle bu kısmı uygulamayın!!!.
Aygıt Yöneticisi-->İslemciler kısmında 2 CPU görüyorsanız uygulayın.!!!
Aygıt Yöneticisi-->Bilgisayar-->Gelismis Yapılandırma ve Güç Arabirimi'ne
çift tıklayıp-->Sürücü-->Sürücüye geri dön-->Kapat,Yeniden baslat sorusuna
evet demek gerekmektedir.Bu bilgisayarın performansını artırmak için
(çekirdek sürücüsü) mecburi olarak yapılması gereken bir islemdir.
Hiç dokunulmazsa sistem çift çekirdek olsa bile tek çekirdekli gibi çalısır.
"Eger düzenleme yapmayı unutursanız herhangi bir sorunla karsılasmazsınız."

3-Kendi sürücülerinizi ekleyebilirsiniz."c:\Windows\Driver Cache\i386\" altında
uygun dizine sürücüleri kopyalayın.Bundan sonra "basla.cmd" dosyasını çalıstırın.
Sürücüler isleme baslamadan önce eklenmelidir.Yoksa dikkate alınmayacaklar.
Eklenen sürücüler "Yazılımı otomatik yükle" seçenegi ile kendi kendine
yüklenecektir.Tüm sürücüleri yüklemeyebilir.Olmayanlar CD'lerinden yüklenebilir.
Kur sırasında monitör için sürücü penceresi çıkabilir,ileri deyip devam edin.

4-Kurulum asamasında (0x000000CA) hatası alırsanız ses kartını biostan devre dısı
bırakarak imajı tekrar yükleyin.Bu hata soundmax ses kartlarında görülmüstür.

5-"C:\sysprep\basla_*.cmd".Burada iki ayrı tür sistem için cmd dosyası vardır.
"basla_corp.cmd" Corporate denilen kendinden aktivasyonlu sistemde uygulanmalıdır.
Bu versiyon windows genelde pc üreten sirketlere kolaylık amacıyla düzenlenmistir
"basla_oem.cmd" Oem denilen son kullanıcı tarafından satın alınmıs sistem demektir.
Normal kurulum sonrası kullanıcı tarafından aktivasyonunun yapılması gerekmektedir.
30 gün olan aktivasyon süresini sıfırlayıp (0'a çekmez 30 güne geri döndürür)
kullanıcıya ait seri numara ile aktivasyonun yapılmasını saglar.

yada yeni atılan sisteme ek olarak sadece kendine ait driverlerı kurmak mı kalır? 
Evet kendine ait driverları kurmakla kalır...

----------------------------------------------------

Ghost gibi birsey degil ve inkten indirmeye ihtiyacınız yok windows CD'sinin içinde var. Fakat Sisteme Windows Internet Explorer 7 ve Windows Media Player 11 kurarsanız solun çıkarıyor.

arkadas Eklemeyi unutmus sanırım sysprep.exe kullanırsanız KULLANICI PROFİLİNİZİ KAYBEDERSİNİZ

bu islem Windows'u out-of-box experience moduna sokar yani Windows CD'keyini bile yeniden girmeniz gerekir.

Driver durumu olarak Mini Setup moduna sokarsanız sistem kurulu bütün driverları silecektir. bundan sonra driverların her iki sistemdede tekrar kurulması gerekecektir.

----------------------------------------------------------

Ben sadece Programı çalıstırdım. Bu prpgram islemini tamamlayınca sana yeniden baslat diyor. Bastan baslatınca sadece kurulum sırasındaki girdigimiz zaman dilimi, ürün anahtarı gibi seyleri girmek zorunda kalıyorsunuz.Ama bunları ister iseniz önceden ayarlama sansınız var. Birde benim driverlarım silinmedi. Ama baska bir makinaya yüklediginiz zaman driver çalısması olmaz. Sadece bir nokta var. Gerçi oda verdigim linkte dökümanın içinde var.
Amd islmeci için ve intel islemci için yapılması gereken bir durum var. oda sistemdeki bir dosyanın adını degistirmek.
Son olarak driverı isi beni sıkar der iseniz
DriverPack baslıgı altında bütün sürücüler var. onları indirip sistemi tasımadan önce sistemde aynı Bölümde bir yere klasör açıp kopyalayın, sonra baska bir makinada driver aramazsınız..
dnzbzkn:yukarıdaki yazı aldıgım sitede üyeler tarafından yazılmıs konu hakkındaki mesajlardır.programı kurmadan önce yukarıdaki mesajları okumanızı tavsiye ederim.
-(Rorschach)-

Resim