Google bir öyle bir böyle

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Google bir öyle bir böyle

Mesaj gönderen uçs » 03 Ağu 2008, 01:59

Resim
Gözlem uydusuyla evimizin balkonuna kadar giren Google, mahremiyet konusunda tutarsız demeçler verdiriyor.

Çok sevdigimiz Google'dan, bir yandan da kıllanmadan edemiyoruz. Zira, kendileri "dünyanın sokak sokak haritasını çıkarıyoruz, süper kolaylık" diye bütün dünyayı gözetleyen, "Aman canım, bir de e-posta silmekle mi ugrasacaksınız, hatta sohbet kayıtlarınızı da burada saklarsınız, buyurun çekinmeyin" diye 6 GB e-posta hesabı kapasitesi saklamak, "Sizi daha iyi anlayabilmek için," diye tıklama geçmisini kaydetmek gibi pek çok atraksiyonda bulunuyor.

En azından delikanlı gibi "Evet, dikizliyoruz," deyip paranoya içinde yasamamızı önleyebilecek olan Google, son zamanlarda bu konuda pek kem-küm ediyor. Google sözcüleri California'da devlet yetkilisi Joel Anderson'a "Mahremiyet ve özel hayata o kadar bir önem veriyoruz o kadar olur," diye güvence verirken, Google konusmacısı Vint Cerf aynı gün Washington Technology Alliance etkinliginin ögle yemegine katılan dinleyicilere "Yaptıgınız hiç bir sey silinmiyor, gözümüzden kaçmıyor. Mahremiyet diye bir sey yok artık, alısın buna," diye vaaz veriyor.

Basından beri uydudan ve hava fotograflarından aldıgı görüntüleri sadece ve sadece harita yapıp vatana millete hayırlı olmak için kullanacagını iddia eden sirket, bu konuda da falso verdi. Google Street View için sokak fotografları çeken bir aracın, garaj yollarına girip evlerinin de fotografını çekerek mahremiyetlerini ihlal ettigini öne süren Pennsylvania'lı bir çift, Google'ı dava etti. sirketin davaya tepkisi ise "Günümüzün uydu görüntüleme teknolojisiyle çölde bile mahremiyet kalmadı, peheeyt, neden bahsediyorsunuz siz?" oldu.

veteknolojiCevapla