Ucuz ve hızlı internet müjdesi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Ucuz ve hızlı internet müjdesi

Mesaj gönderen uçs » 02 Ağu 2008, 17:01

Artık herhangi bir noktadan hem ucuza hem de hızlı bir sekilde internete baglanabileceksiniz...

İsyerinden ya da dısarıda herhangi bir yerden kablosuz ve hızlı baglanma Kasım'da baslıyor.

Cep telefonundan görüntülü konusmayı saglayan, connect kartla internete evden, isyerinden ya da dısarıda herhangi bir yerden kablosuz ve hızlı baglanma imkanı sunan 3. Nesil (3N) için ihalenin kasım ayında yapılması bekleniyor. Kuzey Kıbrıs Turkcell, 3N mobil altyapı lisansını aldıktan sonra ilk test uygulamaları basına tanıttı. Kuzey Kıbrıs'ta 3N ile 7.2 ****bit oranında genisbant hızlı internet hizmeti sunacak olan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv 2. nesil iletisim hizmetleri ile 3. nesil iletisim hizmetleri arasındaki arasındaki en temel farkın 72 kat hız oldugunu söyledi. Avustralyada Telekom sektörünün GSYİH'e 14.2 milyar dolar katkı sagladıgını, 3N ile 2010'da 2.1 milyar dolar ek katkı saglanması öngördügüne dikkat çeken Ciliv, "3N ile birlikte artıracagımız verimliligin çok büyük bir bölümünü müsterilerimize yansıtacagız bu da internet fiyatlarını çok büyük oranda asagıya çekecek" dedi.

DEVLERİN PAZARI

Apple, Microsoft, Yahoo ve Google gibi devlerin yatırımlarını kaydırdıgı bu alana geç de olsa girmeye hazırlanan Türk firmaları, katma degerli hizmetler üreterek arayı kapatmayı planlıyor. Türk Telekom bünyesindeki sabit hata bagımlılıgı kaldıracak olan 3N ile hızlı internet (ADSL) fiyatlarının çok ucuzlayacagını bildiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, uygulamanın tüketiciye saglayacagı avantajları su örnekle özetliyor: "1,5 saatlik bir filmi dizüstü bilgisayardan connect kart ile indirmek isterseniz; Türkiye'de 6,5 saatte, KKTC'de ise 13 dakikada yapabilirsiniz. Kısaca uçaga atlayıp Kıbrıs'a gidin, bilgisayarınızdan 13 dakikada aynı filmi indirin. Sonra tekrar uçaga binip Türkiye'ye döndügünüzde indirme isleminin hâlâ sonuçlanmadıgını göreceksiniz."

3'üncü Nesil ile Türkiye'nin tanısacagı yenilikler neler?

- Cep telefonundan televizyon izlenebilecek.
- Cüzdan tasımaya gerek kalmadan alısveris cepten yapılacak.
- Mobil ofis kavramı genisleyecek. Ofisteki tüm dosyalara yüksek hızda cep telefonundan ulasılabilecek.
- Cep telefonundan istenilen yere yerlestirilen bir kameradaki görüntü anında izlenebilecek.
- Hastalara uzaktan teshis ve takip imkanı saglanacak. (Turkcell, Adıyaman'daki iki köyde pilot bir uygulama baslattı. Bir hastanın kalp rahatsızlıgı cepten tespit edildi.)
- SMS (kısa mesaj) ile sunulan spor haber paketi servisi artık görüntülü verilebilecek.
- Akıllı ev uygulamaları yaygınlasacak. (Kale Kilit ile Turkcell arasında yapılan ortak bir çalısma neticesinde anahtara gerek kalmadan kapılar cepten açılıyor.)
Trafik, güvenlik gibi konularda her yerden mobil olarak bilginin merkezlere iletilmesi mümkün olacak.Cevapla