İşte ilk milli Türk tankı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İşte ilk milli Türk tankı

Mesaj gönderen uçs » 30 Tem 2008, 18:09

Resim
Hareket halindeyken atıs yapıyor, 4 adet M48'in görevini yerine getiriyor, aralıksız 500 km yol gidiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ni, bölgenin en güçlü ordusu haline getirecek ve dısa bagımlılıgı azaltacak tarihi bir projenin daha ilk adımı atıldı. Havada F-16'ların modernizasyonu ve 5'inci nesil savas uçagı, Atak Helikopteri; Denizde Denizaltı projesinin ardından Kara Kuvvetleri'nin hareket kabiliyetini artıracak "Milli Tank" projesine start verildi. TSK envanterinde bulunan eski tanklar yerine ilk milli tank Altay için Sakarya'da Arifiye'de düzenlenen törende imzalar atıldı. Proje ile Savunma Sanayisi Müstesarlıgı, Koç Holding bünyesindeki Otokar'ı Türkiye'nin ilk özgün ana muharebe tankının tasarımı için görevlendirdi.

http://www.veteknoloji.com

600 MÜHENDİS ÇALIsACAK

600'e yakın Ar-Ge mühendisinin görev yapacagı çalısma tamamlandıktan sonra, o günün teknolojisine göre üretilecek tank için yeniden ihaleye çıkılacak. Üretilecek tanka Altay ismi verilecek. Üretilecek bu tankların biri, su an TSK envanterinde bulunan 4 adet M48'in görevini tek basına yerine getirebilecek nitelikte olacak. Mevcut tanklar azami 40 kilometre hız yapabilirken Altay'ın en az 90 kilometre hız yapması, aralıksız 500 kilometre dolayında yol gidebilmesi ve hareket halinde iken atıs yapabilmesi hedefleniyor.

"TÜRK SANAYİNİN TÜM YETENEKLERİ KULLANILACAK"

Bu tür kara araçları için bundan sonraki hedefin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarının hafif zırhlı araçlardan ana muharebe tankına kadar tamamının Türkiye'de üretilmesi olduguna isaret eden Basbakan Recep Tayyip Erdogan, söyle devam etti:
''Bu proje ile Türkiye'nin dünyanın önde gelen üreticileri arasına girmesine yönelik milli strateji kesinlestirilmis olmaktadır. Proje kapsamında Türk savunma sanayinin bütün yetenekleri kullanılacaktır. Basta atıs kontrol istemleri, silah ve zırh donanımı olmak üzere bir çok yüksek teknoloji içeren alt sistem kendi mühendislerimiz tarafından tasarlanacaktır. Bu proje ile savunma sanayi konusunda uzmanlasmıs bulunan kurumlarımız birikimlerini tahkim etme imkanına kavusacaklardır.''

Erdogan, projenin, TSK'ya kazandıracagı modern harekat yetenegi yanında, askeri kara platformları alanında da elde edilen endüstriyel yetkinligin daha ileri seviyelere tasınmasını da temin edecegini söyledi.

Projenin, saglayacagı ihracat potansiyeli ile de ayrı bir öneme sahip oldugunu anlatan Basbakan Erdogan, sunları kaydetti:

''Türkiye, Altay Projesi ile dünyanın sayılı tank üreticileri arasında yerini alacaktır. Böylece kendi savunma sanayimizin ürünü olan zırhlı ve taktik araçlara ilave olarak, ana muharebe tankını da dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerine ihraç edebilecek konuma ulasacagız. Bu durumun Türk savunma sanayinin dünya ölçeginde rekabet edebilir bir kapasiteye ulasmasının önemli adımlarından biri oldugu açıktır.

Projenin bir diger hedefi de savunma sanayi alanında ülkemizin dıs politika öncelikleri paralelinde müsterek menfaatlere dayalı isbirligi modellerinin gelistirilmesi ve uygulamaya geçilmesidir. Bu dogrultuda proje kapsamında, dost ve kardes ülke Kore Cumhuriyeti ile gerçeklestirdigimiz is birligi, ülkelerimiz arasındaki dostlugun ulastıgı noktayı göstermesi açısından önemlidir.''

Hükümet olarak Türkiye'nin savunma sanayisinin gelistirilmesi için gerekli adımları atmayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdogan, ''Türk Silahlı Kuvvetleri modernizasyon ihtiyaçlarının büyük bir oranını milli imkanlarla karsılanması hedefimizi hayata geçirmeye kararlıyız. Bölge barısının korunmasında destek olacak Altay tanklarının öngörülen zamandan önce gelistirilerek hizmete girmesi için yapacagınız çalısmalarda ben bütün kuruluslarımıza özellikle simdiden basarılar diliyorum. Altay Projesi'nin Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sizleri saygıyla selamlıyorum'' diye konustu.Cevapla